Yüzyıllık Aşk

Etkinlikler, Fuarlar
0 Beğen
Kaydet
Yüzyıllık Aşk
Atlas Sineması

Çok uzak değil, 90’ları hatırlayanlar bile tanıktır sinema salonlarıyla ilişkimizin ne kadar derinden değiştiğine. Emek Sineması’nda filme dalmanın huzuru ya da Kadıköy’deki Süreyya gibi büyük salonların önünde metrelerce uzayan kuyruklar, sinema salonlarıyla yaşanan büyük aşkın son demleriydi belki de. Ne mutlu ki artık daha nitelikli ve çeşitli filmleri izleme imkânımız var, fakat sinema salonlarıyla ilişkimiz eskisi kadar tutkulu değil, orası kesin. Ardı ardına kapanan veya tektipleşen salonlar değişen ilişkinin sebebi mi sonucu muydu, tartışmaya açık. Sinemayla eski bağımızı yadetmeyi sevenler veya sadece merak edenlerin ağzına layık bir var İstanbul Modern’de.

 

Türkiye Sinemasının 100. yılında açılan ‘Yüzyıllık Aşk’ sergisi sinemanın seyirci unsuruna yoğunlaşan bir koleksiyon sunuyor. Eski salonlardan ve kalabalıklarından kareler, salonların hazırlattığı fenerler (büyük afişler), salonlarda satılan şeylerin ambalajları, film yıldızlarına adanan Fatma Girik çikleti, Türkan Şoray bardak altlığı gibi garip objeler sergide karşılaşacaklarınız arasında.

 

Ayrıca sergiye paralel İstanbul’un mekân veya bazen tema olarak başrolü üstlendiği 10 filmden oluşan ve 2 Ekim'e kadar devam eden bir film gösterimi programı da var. Detaylı program burada.

Yayınlandı: