Babylon Soundgarden 2014

Müzik
Babylon Soundgarden 2014

Pet Shop Boys

 

Headliner gibi headliner diyebiliriz yılların eskitemediği Pet Shop Boys için. Şu da bir gerçek ki popun en kaliteli halini hepimiz Neil Tennant ve Chris Lowe’dan öğrendik. İkilinin 30 yılı aşkın bir mazisi var, ancak geçtiğimiz yıl yayınladıkları 12. stüdyo albümü ‘Electric’in kanıtladığı gibi hâlâ formdalar, hâlâ dans ettiriyorlar. “Bu albümde 80’lerin tazeliği var ama yine modern tınlıyor.” demişti Neil Tennant, Time Out London’a. Geçen yıl da İstanbul’da çalması planlanıyordu Pet Shop Boys’un ancak Gezi sonrasında ertelenen konserler zincirine dahil olmuştu onlarınki de. ‘Electric’ albümünün turnesi için şöyle diyor Neil Tennant: “Hayli enerjik bir şov. Bir önceki turnede gerçekleştirdiklerimizden çok daha güçlü. Hâlâ bir sürü hit çalıyoruz ama daha karanlık bir tarafı da var.” Ne demek istediğini İstanbul’da daha iyi anlayacağız, heyecanlıyız!

 

Ne beklemeli? Teklemeden eşlik edilecek Pet Shop Boys hitleri, muazzam bir şov, dans ve nostalji.

 

 

 

Sky Ferreira

 

Son bir sene içinde bir müzik sitesi, blogu açıp da Sky Ferreira’ya denk gelmediğimiz bir gün bile geçmedi. Yeni nesil pop yıldızlarının en çok konuşulan, merak edilen ve cool isimlerinden biri. Pop yıldızı deyince aklınıza Miley Cyrus geliyorsa, tüm bildiklerinizi unutun; Sky Ferreira onun yanında çok daha sofistike, en azından bir projenin ürünü olduğu intibası bırakmıyor insanda. Annesinin uzun yıllar stilistliğini yaptığı Michael Jackson ile çocukluğunda arkadaşlık etmiş, bugüne dek 100’lerce şarkı yazmış, üretken biri ama arıza ve hatta gotik bir imajı da yok değil. Bu noktada hemen sevdiğimiz indie gruplardan DIIV’ın Zachary Cole Smith’i ile ecstasy ve eroin ile yakalandığını hatırlatalım. “Sorunlu bir tip olduğumu düşünmüyorum, bence sadece yanlış anlaşılıyorum. İkisi birbirinden çok farklı.” demişti Time Out Melbourne’e verdiği röportajda Ferreira. Yayınladığı pek çok EP ve single’ın akabinde geçtiğimiz yıl çıkagelen dinlenesi ‘Night Time, My Time’ albümüyle modellik de yapan müzisyen-şarkıcıların yüz akı.

 

Ne beklemeli? “Müziğe meraklı modellerden biri.” deyip geçmemek lazım Sky Ferreira için. Kendisi geçtiğimiz yıl ‘Night Time, My Time’ albümüyle kendini fazlasıyla kanıtlamıştı.

 

 

 

Seun Kuti & Egypt 80

 

Afrobeat tutkunlarının gözü aydın. 1997 yılında hayatını kaybeden Afrobeat efsanesi Fela Kuti’nin oğlu Seun Kuti’yi ağırlıyor Soundgarden. Fela Kuti’nin grubu Egypt Egypt 80’nin, babasının ölümünden bu yana lideri Seun. Grubun başına geçtiğine henüz 14 yaşındaydı kendisi ama öncesinde babası ile birlikte uzun süre sahne tozu yuttuğu için çok da yabancı değildi bu işe.  Bu yıl ‘A Long Way to the Beginning’ adlı yeni bir albüm geldi Seun Kuti & Egypt 80’den, festival öncesinde muhakkak dinlemek gerek.

 

Ne beklemeli? Üstad Fela Kuti’nin saksafon sanatçısı ve vokalist oğlu Seun’dan Afrobeat dersleri.

 

 

 

FM Belfast

 

Tam bir festival grubu FM Belfast. Daha önceki İstanbul konserlerinde bulunup, pozitif enerjilerine ve coşkularına tanık olduysanız, bizimle hemfikirsinizdir. múm grubunun kurucularından olan Örvar Þóreyjarson Smárason’ın da kadrosunda olduğu İzlandalı elektro-popçular mutluluk hormonu salgılatan bir müzik yapıyorlar kesinlikle. Geçtiğimiz ayın sonunda yayınladıkları üçüncü albümleri ‘Bright Days’ de benzer bir ruha sahip; çok iz bırakmayan ama iyi vakit geçirmek, dans etmek için birebir parçalar...

 

Ne beklemeli? Elektro-popun en pozitif hali.

 

 

 

John Talabot (DJ set)

 

Aranızda ‘ƒIN’ albümünün eskidiğini düşünen var mı? John Talabot’un 2012 tarihli bu albümünün, elektronik müzik arşivlerimizdeki yeri asla sarsılmayacak gibi dururken, bir yandan da kendisinden yeni bir albüm bekliyoruz hevesle. Talabot ise Pional ile olan canlı performanslarını sona erdirdi, DJ setleriyle Avrupa’nın pek çok şehrinde dans ettiriyor şimdilerde. !K7 Records’un meşhur DJ-KiCKS serisi dahilinde yayınladığı albüm vesilesiyle bir DJ-KiCKS özel performansı için Ocak ayında Babylon’daydı asıl adıyla Oriol Riverola. Melankolik bir ruha sahip house müziğin âlâsını icra eden John Talabot’un DJ seti de albümdeki başarısını devam ettirir nitelikteydi. Yine bir DJ set çaldığı Soundgarden öncesinde mutlaka dinleyin: Jamie XX ve John Talabot, ‘Beats In Space’ programında iki buçuk saat boyunca back to back çaldılar geçenlerde. Dinlemek için adresiniz: soundcloud.com/timsweeney

 

Ne beklemeli? Dans, dans, dans… Talabot’un melankoliyi house müziğe nasıl bir incelikle yedirdiği malum, DJ setleri de benzer bir başarıya sahip.

 

 

 

Mount KimbIe

 

Soundgarden programının yıldızlarından biri kesinlikle Mount Kimbie. Ocak sayımızdaki “İstanbul Kehanetleri” konumuzda duyurmuştuk aslında Londralı ikilinin İstanbul’a geleceğini; ancak biz onları Indigo’ya beklerken, kısmet Soundgarden’a imiş. King Krule’nin iki parçada gruba eşlik ettiği, Warp etiketli ‘Cold Spring Fault Less Youth’ elektronik müzik konusunda geçtiğimiz yıl başımıza gelen en iyi şeylerden biriydi. Detaylarda zenginleşen, ‘Made to Stray’ gibi kulüplerle barışık bir parçadan üflemelilerle açılan ‘Home Recording’e; müzikal açıdan zengin mi zengin barındıran bir albüm bu. İlk albümleri ‘Crooks & Lovers’ sonrasında post-dubstep etiketinin üzerlerine yapışması konusunu artık pek kafaya takmadıklarını söyleseler de, Mount Kimbie’nin müziğe deneysel ve vizyoner yaklaşımı için post-dubstep tanımının kısıtlı kaldığı apaçık ortada. Soundgarden’da çaldıklarında, sahne önünde yerinizi almaya bakın.

 

Ne beklemeli? Elektronik müziğin deneysel ve ufuk açıcı hali…

 

 

Daha daha...

 

• Fela Kuti ve Milton Nascimento’nun parçalarına yaptığı edit’lerle bilinen, funk ve soul müziği disko ile harmanlayan Norveçli Joystick Jay,

• Yerli müzik sahnesinin keşfedilmesi farz gruplarından, funk büyücüleri  Alpman & The Midnight Walkers,

• 2010 yılından bu yana farklı janrlarda (dubstep, acid, jungle vb.) dijital albümler yayınlayan İstanbul menşeli etiket Tektosag Records’tan bildiğimiz Dalt Wisney,

• Yerli malı bağımsız plak şirketi Sublime Porte’nin kurucularından, deep house’tan garage’a uzanan bir seçkiyle dans ettirmesini beklediğimiz Ali Gültekin de çalıyor Babylon Soundgarden’da. Programın tamamı için: facebook.com/babylonsoundgarden.

 

• Festivalde Ana Sahne, Red Bull Music Academy Sahnesi veRadyo Babylon Sahnesi olmak üzere üç sahne var. Pet Shop Boys, Sky Ferreira, Seun Kuti & Egypt 80, FM Belfast ve Kolektif İstanbul & Ciguli Ana Sahne’de dinlenebilir. Saatli program babylon.com.tr’de.

 

• Babylon Soundgarden’ı bu yılki ‘Babylon Go Green’ adlı konseptleri sebebiyle de tebrik etmek lazım. Tanıtım çalışmalarında kullanılan malzemeler, pet şişe tüketimi, geri dönüşüm ve atık kullanımı gibi konularda duyarlı bir festival bekliyor bizi. Festival alanında çevreci kuruluşların faaliyetleri de var. 

 

• Festivalin tüm gelirleri Soma İçin Müzik kapsamında Soma'ya destek olarak bağışlanıyor.

Yayınlandı: