Edna Stern

Müzik, Klasik & opera

Bu ayın konuğu 1977 Brüksel doğumlu Edna Stern. Müzik eğitimine altıyaşında başlayan Stern, Chapelle Musicale Reine Elisabeth'in ardından Martha Argerich ile Brüksel'de ve Zimerman ile dört yıl boyunca Basel'de çalışmalarına devam ederek yorumculuğunun en üst sınırlarına ulaştı. İçlerinde Leon Fleisher'ın da bulunduğu, Alici de Larrocha, Dmitri Bashkirov ve Andrea Staier gibi isimlerle masterclass çalışmalarına katıldı.Sanatçı, Festivals la Roque d'Anthéro, Colmar, MDR, Ludiwigsburg Festsspielei Leipzig Bach Festivali ve Piano Jacobin gibi festivallerde sahne alıyor ve Orchestre de Cannes, the Orchestre National de Belgique, Flanders Philharmonic, Iena's Philharmonic, RTL Philharmonic, The Polish Radio Philharmonic, The Beethoven Academy, The Basel Symphonic Orchestra gibi orkestralarla çalmaya devam ediyor.

Yayınlanmış üç solo albümü var.  2005 yılında yayınlanan ilk albümü 'Chaconne', 'Diapason Découverte' ve 'Arte Best CD' ünvanlarınıkazandı. Schumann'ın eserlerini kaydettiği ikinci albümü ise beş ‘Diapason Découverte’ aldı. Bach'ın Prelüd ve Füglerinden oluşan son albümü ise 2009 yılında ‘Diapason d'Or’ ödülüne layık görüldü. Klasik müzik camiasında kariyerinin ilk albümleriyle geniş yankılar uyandıran sanatçının bu başarısınıeleştirmenler de övgüler yağdırarak taçlandırıyor. Bu yıl Mozart Konçertolarıve Chopin resitalinin kaydedileceği iki yeni albümünün daha hazırlıklarını sürdüren Edna Stern’in İstanbul konseri programındaki eserler şöyle:

Beethoven ‘Für Elise WoO 59’,Beethoven ‘Klavierstück in B- Dur WoO 60’,Beethoven  ‘Sonate op. 31 no. 2 ‘Tempest’, Beethoven ‘Sonate op. 57 ‘Appassionata’’,Bach/Busoni’Nun komm' der Heiden Heiland Chaconne’,Liszt ’Après une lecture de Dante’. Performansında Yamaha Grand CF IIIS kullanıyor.

Yayınlandı: