Electronica Festival Istanbul 2011

Müzik
0 Beğen
Kaydet
Electronica Festival Istanbul 2011
FG 93.7 tarafından Solar Beach’te düzenlenen Electronica Festival’in bu yılki sloganı ‘This is the new music’. Festivalde üç sahne var ve 40’tan fazla DJ ve canlı performans gerçekleşiyor. Bu sahneler ana sahne, VIP sahne ve Toolroom Knights sahnesi. Ana sahnede Riva Starr, Steed Lord (live), Popof (live), Jupiter (live), Style of Eye,  Alex M.O.R.P.H ., Ummet Ozcan, Andrea Roma, Roderik Flohil & Wietse Smit,  Edwin Oosterwal, Beegee, Murat Uncuoğlu (live), Bon Mod (live), İlker Aksungar feat. Ayben (live) , Low Earth (live), Alican & Soner presents Avilo (live), U.F.U.K ., Garen performansları var. Bu isimlerden Steed Lord, İzlanda’dan son dönemlerde çıkmış başarılı müzik gruplarından. Avrupa ve Amerika’da birçok festivalin headliner’ı olmaları bunun kanıtı. Electro ve new rave etkileşimli disko parçaları var. Bol görselli canlı şovları da epey leziz. Geçen yıl ‘123 If You Want Me’ adlı bir parça yayınlamış olan grup kendilerini bir müzik grubundan çok bir sanat projesi olarak adlandırıyor. Kendileri modaya da el atmaktan çekinmemiş, H&M’e tasarımlar yapmışlar.

Yine ana sahnede çalan Jupiter ise electro funk’ın en yeni temsilcilerinden. Parisli ikilinin Kitsuné’den çıkma bir EP’leri var, ayrıca Metronomy ve Two Door Cinema Club’a yaptıkları remikslerle de biliniyorlar. Riva Starr ise house müziğin son dönemde en önemli isimlerinden biri. Fransız DJ Popof’u ise tekno takipçileri iyi bilir. Onun da Depeche Mode, Chemical Brothers, Moby, Booka Shade, Vitalic, Tiga, Martin Solveig gibi isimlere yaptığı remiksler meşhur. Toolroom Knights sahnesi ise Londra, Miami, İbiza ve Moskova’dan sonra sahnesini ilk kez İstanbul’da kuruluyor. Bu sahne dünyanın en büyük dans müziği organizasyonu olan Miami Winter Music Conference tarafından bu yılın en önemli sahne performansı olarak gösterildiği için önemli. Toolroom Knights İstanbul sahnesinde Funkagenda (live), Stefano Noferini, Koen Groeneveld, Paul Thomas, Mark Storie, Richard Dinsdale, Ahmet Şendil, Ferhat Albayrak, Mert Yücel, Kid-e, Doğuş Cihan, E-joop, Barış, Nurettin Çolak ,Queto, Unit-e, Doğuş Çabakçor performansları var. Funkagenda bu sahnbede öne çıkan isimlerden biri. Mark Knight ile beraber yaptığı ‘Man With The Red Face’ ile kazandığı ‘Best Ibiza Track 2008’, ‘Beatport Best Tech House Track 2008’ ve ‘Dj Mag Best Break Trough Artist 2009’  gibi ödüller yer alıyor CV’sinde.

Görsellerle desteklenen canlı setiyle Avrupa’da ilk kez Electronica Festival İstanbul’da çalıyor. House ve tech house severlerin Toolroom Knights sahnesinde es geçmemesi gereken bir diğer isim ise Koen Groeneveld. House tutkunları da yine Paul Thomas ve Richard Dinsdale’i kaçırmamalı. VIP sahnede ise geçtiğimiz aylarda yine İstanbul’da izlediğimiz Crazy P grubundan Hot Toddy’nin DJ seti enteresan olabilir. Bu sahnede çalan diğer isimlerse Joe 90 (Futureboogie), Orkun Bozdemir, Altan Balgır, E&E, Sinan Çatak, Tan Atalar, Ömür, 7- Erhan, Gadi Mitrani, Rubsilent, Aziz Kılıç, Hasan Mogol ve Doruk Güralp. Bu arada bu yıl pek çok festivalde geçerli olan +24 uygulamasının Electronica’da geçerli olmadığını, festivale girebilmek için +18 olmanın yeterli olduğunu  hatırlatalım.

Yayınlandı:

Etkinlik websitesi: http://www.solarbeach.net
LiveReviews|0
1 person listening