Garanti Caz Yeşili: Cat Power

Müzik, Rock & Indie
0 Beğen
Kaydet
Garanti Caz Yeşili: Cat Power

Sesini son olarak J Mascis’in yeni albümü ‘Tied to a Star’da yer alan ‘Wide Awake’ parçasında duyduk. Sonrasında ise bir kez daha İstanbul’a geleceğinin haberini aldık. Cat Power’dan bahsediyoruz… Kendi şarkılarını yazıp söyleyen kadınların sayısı az değil elbet ama onların arasından sıyrılıp ozan mertebesine yükselen, tırmanmayı başardıkları tahtta uzun yıllar geçirmeyi başaran kadın müzisyen sayısı çok değil. PJ Harvey, Björk, Tori Amos, Patti Smith ve daha pek çokları… Tabii ki Cat Power da var aralarında.

 

Seyircinin karşısında parçalarıyla duygusal anlamda çırılçıplak kalabilen bir müzisyen o; içten, ağlak ve kırılgan şarkıların yazarı... Rock, country, blues ve indie gibi türlerde gezindiği, akustik ve vurucu parçaların parladığı diskografisinde 2012’de ‘Sun’ ile daha pop, daha umutlu, daha hareketli, bütünlüklü ve elektronik seslerin domine ettiği bir sayfa açmıştı. Onunla tanıştığımız günlerdeki utangaçlığından kurtulup reklamlarda, defilelerin ön sıralarında boy gösteren (mesela Kim Gordon, Tavi Gevinson ve Dakota Fanning ile Rodarte defilesindeydi Eylül ayında) bir sima haline geldiyse, intiharın kıyısında gezindiği, akıl hastanesinde geçen günlerin sonunda ‘Sun’ gibi bir albüm yapabildiyse hepimiz için umut var demektir.

 

İstanbul konserine dönecek olursak, belki hatırlarsınız iki sene önce garajistanbul’da, karlı bir gecede verdiği konser çok da güzel bir tat bırakmamıştı çoğunluğun hafızasında. Sahneye organizasyondan kaynaklanan sıkıntılarla geç çıkışı bu söz konusu fiyaskonun sebeplerinden biriydi. Telafi etmek ve asıl adıyla Chan Marshall’ın tüyleri diken diken eden vokalini canlı dinlemek adına iki konserinden biri kaçırılmamalı. 

Yayınlandı: