IST. Festival

Müzik
0 Beğen
Kaydet
IST. Festival
Astrid Hulsmann

İşlerini merakla takip ettiğimiz isimler pek çok panelin gerçekleştiği IST. Festival ile şehre konuk oluyor. Katılımcılardan bir kısmının neden kültür-sanat dünyasında parmakla gösterildiğini özetleyelim.

Thurston Moore
Varlığıyla müzik tarihine yön veren nadir yeteneklerden biridir Thurston Moore. Kâğıt üzerinde eski grubu Sonic Youth sayesinde noise rock’ın neferlerinden biri olsa da esas önemi ucuz kılıklı rock gitar sesini baştan yaratan üslubunda saklı. Festival kapsamında 5 Haziran’da Soho House’da Konstrukt ile bir konser vereceğini de ekleyelim.

Anton Corbijn
Hollywood için filmler çekmeye devam eden bir yönetmen Anton Corbijn; fakat bize sorarsanız en hayran olunası işleri müzik sektörüyle ilişkili. Ian Curtis üzerine çektiği ‘Control’ün gelmiş geçmiş en iyi müzik filmlerinden biri olduğundan bahsetmemize gerek bile yok. Nick Cave, Patti Smith, David Bowie gibi isimlerin portrelerini çekme şansına erişen yetenekli bir fotoğrafçı aynı zamanda Corbijn. Bu portrelerin bir kısmından oluşan ‘Number 5’ sergisi 3-30 Haziran arasında İstanbul’74 Galatasaray binasında.

Parker Posey
Amerikan bağımsız sinemasının 90’lardaki kalburüstü örneklerine göz atın, kadrolarında onun adını muhtemelen göreceksiniz. ‘Bağımsız filmlerin kraliçesi’ unvanını gururla taşıyan Posey, Richard Linklater ve Woody Allen gibi büyük isimlerle çalışmaya devam etmesine rağmen bağımsız yapımlardan kopmuyor.

Jefferson Hack
‘İngiltere’den çıkmış en cool adam’ olarak tanımlanan birini hayal edin. Biraz iddialı bir unvan değil mi? Kimin en havalı olduğu konusunda büyük konuşmayalım, ama Jefferson Hack ve yarattığı Dazed dergisi olmasa hipster kültürünün bu kadar gelişemeyeceği bir gerçek. Björk, Alexander McQueen, Thom Yorke gibi isimlerin uğrak durağı olan bir dergiden bahsediyoruz ne de olsa.

David Adjaye
Starchitect’ olarak adlandırılan şöhretli mimarlar arasında parlayan bir yetenek. Tanzanya’da doğup İngiltere’ye yerleşene kadar Mısır, Lübnan ve Yemen’de yaşamasının da etkisiyle işlerinde farklı kültürlerden esintiler görmek mümkün. Ewan McGregor’dan Kofi Annan’a, farklı çevrelerden ünlü isimler evlerini tasarlaması için Adjaye’nin kapısını çaldı; son zamanlardaki en büyük projesi ise Eylül’de Washington’da açılması planlanan National Museum of African American History and Culture. 

 

IST. Festival, VAKKO Moda Merkezi, Soho House Istanbul, İstanbul’74 Galatasaray ve Karaköy binalarında, 3-5 Haziran, ücretsiz.

Etkinlik websitesi: http://www.istanbul74.com