Lady Gaga’s artRAVE: the ARTPOP Ball

Müzik, Pop
0 Beğen
Kaydet
Lady Gaga’s artRAVE: the ARTPOP Ball
© Kevin Mazur / WireImage

Lady Gaga dendiğinde aklınıza neler geliyor? Sadece çiğ etten oluşan, 2010’da MTV Video Müzik Ödülleri’nde giydiği elbise, Hussein Chalayan tasarımı bir yumurta içinde Grammy’lere katılışı, spermden lambaya çeşit çeşit eksantrik şapkası ile bu liste uzadıkça uzar. Ne yalan söyleyelim bizim aklımıza ilk gelenler provokatif ve görkemli kostümleri (geçtiğimiz yıllarda Time Out London’a verdiği bir röportajda “Sadece müzik yapmak istiyorum.” demesi bu açıdan biraz ironik tabii) ancak ‘Poker Face’ten ‘Bad Romance’e uzanan hitlerini de unutmamak lazım. Bugün sahip olduğu güçlü ve güvenli imajının aksine aslında lise yıllarında dalga geçilen, itip kakılan Lady Gaga, kariyerinde de eleştirilerle (samimi olmadığı yönündeki yorumlar örneğin) karşılaşıyor aslında. “Benim asıl amacım bir sanatçı olmak; ama sürekli yaralarımı deşmem gerekiyor. Dalga geçildiğim, güvensiz hissettiğim günleri, çocukluğumda olan ve kariyerim boyunca tekrar eden her şeyi… Gözlerimin içine bakıp bana başkaları gibi olduğumu söylemeniz imkânsız: Öyle olmadığımı biliyorum. Hiçbir zaman da olmayacağım.” diyor. Kendisinin ayrıksı işleri ve tavırlarını belki de bu söylediklerinin verdiği bakış açısıyla görmek gerek.

 

 

Pop müziğe son yıllarda hükmeden Lady Gaga’nın konserlerinin ise dinlemekten ziyade deneyimlenecek bir sahne şovu vadettiği de su götürmez bir gerçek. Geçtiğimiz yıl yayınlanan üçüncü stüdyo albümü ‘Artpop’ için çıktığı ‘Lady Gaga’s artRAVE: the ARTPOP Ball’ adlı turnenin Avrupa ayağının ilk konserini vermek üzere, ilk kez uğruyor İstanbul’a. Konser sonrasında Lady Gaga’nın “Sadece hindili sandviçler satan bir dükkân gibi olmak istemiyorum. Ben birçok farklı şey satıyorum.” derken ne demek istediğini gayet iyi anlayacaksınız. Konser sonrasında Maslak Arena’da Lady Gaga’nın DJ’i Lady Starlight’ın (İTÜ’de de Lady Gaga’dan önce performansı var) ve artRAVE: the ARTPOP Ball ekibinin katıldığı bir de after party düzenleniyor.  

 

Lady Gaga cephesinden son havadisleri de aktarmadan bu satırları noktalamayalım. Lady Gaga, Tony Bennett ile birlikte ‘Cheek to Cheek’ adlı bir caz albümü üzerinde çalışıyor ve bir aksilik olmazsa (daha önce defalarca ertelendi albümün çıkış tarihi) albüm bu ayın sonunda piyasada. Gaga’nın bu albümle bizi bir kez daha şaşırtacağına şüphemiz yok. 

Yayınlandı: