Pet Shop Boys

Müzik, Dans & Elektronik
0 Beğen
Kaydet
Pet Shop Boys

Pet Shop Boys’unki ayın en büyük konserlerinden biri, hem de nostaljinin dibine vurma garantili. Şehrin yeni konser mekânı, Bahçeköy’deki LifePark’ı da bu konser vesilesiyle teftişe çıkabilirsiniz. Tek dezavantaj ise Bloc Party ile çakışması. Karar sizin…  

 

Beş maddede Pet Shop Boys

• Severek ayrılanlarNeil Tennant ve Chris Lowe’ın sebebi ziyareti önümüzdeki ay yayınlanacak 12. stüdyo albümleri ‘Electric’ ve bu albümün Mayıs ortasında başlayan devasa turnesi. 28 yıllık Parlophone beraberliğinin maziye gömüldüğü, kendi etiketleri x2 üzerinden (Nick Cave and the Bad Sees şaheseri ‘Push The Sky Away’i yayınlayan Kobalt Label Services’ın de desteğiyle) yayınladıkları ilk albüm ‘Electric’. Peki bunun ne önemi var? Geçtiğimiz aylarda, zamanında The Beatles albümlerini yayınlamış olması sebebiyle de tarihi bir öneme sahip olan Parlophone’un (“Yolu Parlophone’dan geçen başka kimler vardı?” diyenlerin de hafızlarını Coldplay, Radiohead ve Blur’le tazeleyelim) Warner Music Group tarafından satın alınması gündeme gelmişti. Anlaşma henüz tamamlanmış değil, ancak bu olayın Şubat ayında duyulmasının ve müzik endüstrisi cephesinde hayli konuşulmasının akabinde Mart ayında Pet Shop Boys, Parlophone’dan ayrıldığını açıklamıştı. Ayrılırken her iki taraf da birbirlerine hürmetlerini sundu, arada bir husumet yok ancak sanıyoruz ki çok da keyfi bir ayrılık olmadı Pet Shop Boys’unki.

 

• Hey gidi günler “Gençliğimizde kulüp kulüp gezerdik, ama artık çok sık yaptığımız bir şey değil bu. Bu albüm de daha çok kulüp dönüşünde dinleyebileceğiniz bir albüm.” Bu sözler şimdilerde 58 yaşında olan Neil Tennant’a ait ve kendisi geçtiğimiz yıl yayınlanan, ikilinin ziyadesiyle melankolik sularda seyrettiği ‘Elysium’dan bahsediyor. ‘Electric’ söylenenlere bakılırsa ‘Elyisum’un izinden gitmiyor, “Elysium ne kadar insanı düşünmeye teşvik eden bir albümse, ‘Electric’ de o denli gümbür gümbür.” diyor Tennant ve Lowe.

 

• Pet Shop Boys fan’ı olmayan bizden değildir Birinci ağızdan duymadık ama okuduklarımızın yalancısıyız: Stuart Price da zamanında dev bir Pet Shop Boys hayranıymış. Hatta ilk synthesiser’ını ‘West End Girls’ çalabilmek hevesiyle edindiği söyleniyor. Price’ın grubu Zoot Woman’ı da 80’lere hürmette sınır tanımayan sound’uyla hatırlarsınız. Tüm bunları neden anlattığımıza gelince… Yeni Pet Shop Boys albümü ‘Electric’in de prodüktörü Stuart Price’tan başkası değil. Aslında Price’ın yolu ilk kez kesişmiyor Pet Shop Boys ile, yani kendisinin muhtemel çocukluk hayalini gerçekleştirmesi daha öncelere denk geliyor. 2009-2010 yıllarındaki ‘Pandemonium Tour’da Music Producer sıfatıyla yer almış, Pet Shop Boys’un ‘Outstanding Contribution to Music’ ödülüne layık görüldüğü Brit Awards performansı için de grupla çalışmıştı Price. Kısaca Pet Shop Boys’un “Stuart Price ile uzun süredir bir stüdyo albümü üzerinde çalışmak istiyorduk.” demesi boşuna değil, iki taraf da birbirini uzun süredir tanıyor.

 

• Olimpiyatlar’ı yad edelimPopun en kalite halini biz Pet Shop Boys’tan öğrendik, bunu yadsıyacak değiliz. Bugün bilmediğimiz bir şarkılarının dahi Pet Shop Boys’a ait olduğunu hepimiz ilk notasından anlayabilecek potansiyeldeyiz, grubun 80’lerin en büyük isimlerinden biri olmasının ve bugün efsane statüsünü hak ettiğinin en bariz kanıtlarından biri de bu şüphesiz. İngiltere de geçtiğimiz yıl, Olimpiyatlar’ın kapanış töreninde,  Tennant ve Lowe’a saygıda kusur etmedi; Pet Shop Boys hepimizin ağzını açık bırakan törenin en akılda kalıcı şovlarından birine imza attı. Koni şeklindeki, avangart tasarımcı Gareth Pugh imzalı devasa şapkaları kafalarında, iki adet binek arabasının üzerinde, stadı tavaf ederken ‘West End Girls’ü söyleyişleri gözümüzün önünde hâlâ. “Biz Londra’yı temsil ediyorduk Kapanış Töreni’nde, pek çok insan bunu fark etmedi. ‘West End Girls’ü söyledik, çünkü bu bir Londra şarkısı!” demişti Neil Tennant, Olimpiyatlar’ın ardından. Törende giydikleri koni şapkaların bir benzerini, ‘Can You Forgive Her’ün videosunda da giydiklerini görebilirsiniz.

 

• Derek Jarman’ı anmadan olmazÖncelikle Pet Shop Boys hakkında daha fazla okumak isteyenlere tavsiyemiz, şimdilerde GQ’nun Amerikan edisyonunun yazarı olan Chris Heath’in 1990’larda kaleme aldığı iki kitap. Bunlardan ilki, Pet Shop Boys’a ilk dünya turnelerinde eşlik etmesinin ardından yazdığı 1990 tarihli ‘Pet Shop Boys, Literally’. 1993’te yayınlanan ‘Pet Shop Boys Versus America’yı ise Amerika turnesinin akabinde yazmıştı Heath. Her iki kitabı da edinmek isteyenlerin işini amazon.com görecektir. Pet Shop Boys’un ilk dünya turnesi demişken… 1989’daki turnede en iyi ‘Jubilee’ (1979) filmiyle hatırlayabileceğiniz yönetmen Derek Jarman’ın da tuzu vardı. Asıl adı MCMXXXIX olan bu turne çoğu zaman Chris Lowe tarafında Derek Jarman turnesi olarak da anılır. Teatral yönü hayli kuvvetli bu turnede kullanılması için Jarman, özel olarak yedi film çekmişti. 1994 yılında AIDS’ten ölen Jarman aynı zamanda yakın dost olduğu ikilinin ‘It’s a Sin’, ‘Rent’ ve ‘King’s Cross’ gibi videolarının da yönetmeni; tıpkı The Smiths’in ve Marianne Faithfull’un da birçok videosunun yönetmen koltuğunda oturan isim olduğu gibi…

 

Yayınlandı:

LiveReviews|0
1 person listening