Pete Doherty

Müzik, Rock & Indie
0 Beğen
Kaydet
Pete Doherty

Arızalıkları, Kate Moss ile ilişkisi, The Libertines, Babyshambles… Doherty hakkında magazin soslu ya da değil, pek çok haber okuduk bugüne dek. Şimdi hafızaları tazeleme zamanı.

 

O bir esnaf

Doherty geçtiğimiz yaz Camden’da tuhaf mı tuhaf bir dükkân açtı: Doherty Martin & Co Rag & Bone Collection. Web sitesindeki tanıtım, dükkânda Pete’in kişisel koleksiyonundan nadide parçalar bulabileceğimizi ve belli mi olur, belki de Pete ile karşılaşacağımızı söylüyor. Dükkânda Doherty’nin giymediği kıyafetler, festivallerde taktığı yaka kartları, hatta ünlü eşinin dostunun içtiği sigaraların izmaritleri var. Doherty çöpe atmak yerine eşyalarını buraya depoluyor anlaşılan. Koleksiyondan örnekler için: dohertymartin.com

 

Kedisine uyuşturucu verdi mi?

Sene 2007. Önce The Daily Mirror’da bir veterinerin, Doherty’nin kedisi Dinger’ın kanında kokain izlerine rastladığına dair bir haber çıkıyor. Sonrasında The Sun patlatıyor fotoğrafı: İddiaya göre Doherty’nin kedisine tam da kokain verirken çekilmiş bir fotoğraf bu ama kediye kokain veren kişinin yüzü gözükmüyor. Muhtemelen yalan bir haber ama neden böyle bir iftiranın ortaya atıldığını da tahmin etmek güç değil. Doherty’nin uyuşturucu problemleri artık sağır sultanın bile malumu.

 

Kate Moss ile hâlâ görüşüyor mu?

Doherty’nin Kate Moss’a duyduğu aşkı bilmeyen yok; ama 2007’de ayrılan çiftten kimin karşı tarafı unutamadığı konusunda akıllarda soru işaretleri var. Doherty, rol aldığı ‘Confession of a Child of the Century’ adlı filmin tanıtımı için iki yıl önce Cannes’dayken “Kate hâlâ içip içip beni arıyor.” şeklinde bir açıklama yapmıştı. İnansak mı bilemedik? Geçtiğimiz yaz ise Doherty’nin yeni jenerasyon modellerden Cara Delevingne (bilmiyorsanız not düşelim “Yeni Kate Moss” olarak anılıyor kendisi) ile sıkça mesajlaştığı konuşuluyordu.

 

“Yaptığım işleri beğendiğini söylediğinde dehşete düştüm.”

Doherty’nin Clash Music röportajında sarf ettiği bu cümlede sözünü ettiği efsane isim Graham Coxon’dan (Blur) başkası değil. Coxon, Doherty’nin 2009’da yayınlanan ilk solo albümü ‘Grace/Wastelands’te neredeyse bütün gitarları çalan isim. Coxon ile ilgili anılarını anlatmaya şöyle devam ediyor Doherty: “Bir keresinde tesadüfen bir pub’da karşılaştık. İkimizin de gitarları yanındaydı. Biz de çalmaya başladık, her şey oldukça doğal bir şekilde gelişti…” Coxon ve Doherty’nin arkadaşlığı size de çok çekici gelmiyor mu? Yanlarına üçüncü olmak isterdik doğrusu.

 

Tek tutkusu müzik değil

Doherty yazmaya -bilhassa şiire- ve çizmeye de meraklı. 16 yaşında British Council’in düzenlediği bir şiir yarışmasını kazanan Doherty, 2007’de içinde şiirlerinin ve çizimlerinin de yer aldığı bir günlük yayınlamıştı: ‘Books of Albion’. El yazısını okuyabilene internette günlüğünden sayfalar mevcut. Oscar Wilde’ın tüm eserlerine hayran Doherty; favorisi diğer kitaplar arasında ise ‘1984’- George Orwell, ‘Kötülük Çiçekleri’ - Charles Baudelaire var.

Yayınlandı: