SirenFest

Müzik, Reggae
SirenFest

Yazın SirenFest ile geldiği müjdesini dub camiasına şu sayfalardan sanki dün verdik. Neyse ki Eylül’ü ortalarken yeni bir hevesimiz var: Baykuş Plajı’nın komşu işletmelere nazaran naif atmosferi, sezonu kapatırken bünyesine ikinci bir SirenFest daha sığdırıyor! Altı sene önce düğmesine basılan Siren, yıllar süren sessizlikten sonra bu sene susmaya korkuyor. Haziran’daki festivalin tadı damaklarda kaldı, ana sahnenin ses sistemiyle ilgili sorunlar yetkililere anında ulaştı ve SirenFest ekibi, tatil falan yapmaksızın ilk festivalin test sürüşünün verdiği gazla ayarlamalara başladı. Aldığımız duyumlar bir yüksek ses müziği olan reggae ve dub’a yakışır güçlü bir ses sistemi ayarlandığı ve yurt dışından hatırı sayılır isimlerin buraya geleceği yönünde.

 

Kaçıranlar kadar tadı damağında kalanları da Kilyos kumullarına sürükleyecek olan festival ilk gecesini gerçek bir Junglist ve ‘ital father’ olan Congo Natty a.k.a. Rebel MC’nin sahne şovuyla açıyor. Rebel MC’ye mikrofonda eşlik eden isim ise 1990’lardan beri İngiltere müzik dünyasını hip-hop, jungle, drum & bass, reggae ve dub tatlarındaki enfes vokaliyle besleyen Tenor Fly. Gecenin ikinci büyük ismi Mikey Dread ve MC Ras Kayleb’in kurduğu efsane reggae ses sistemi Channel One. Londra’nın ünlü karnavalı Notting Hill’de ilk çaldıkları yıl 10 kişilik kitleyi 10 binlere çıkaran reggae’nin bu üretken abileri 25 yıldır roots reggae’nin en çok dinlenen sound system’larından biri.

 

Cumartesi reggae, ska ve dub günü. Come Again, Neşeli Milis ve Matruska gibi yerli grupların ardından sahne İngiltere, Almanya ve Jamaika’dan gelen konukların. 1967’de Studio One’da türün öncü prodüktörlerinden Coxsone Dodd ile kaydettiği ‘You Don’t Love Me’ gibi nice klasiğe imza atan Jamaikalı Dawn Penn’in sahnedeki eşlikçisi İngiltere’den gelen Friendly Fire Band. Jamaikalı Skarra Mucci ve ekibi Soulforce, tanıdık reggae riddim’larıyla Avrupa listelerinin üst sıralarına oturmuş parçalarını Baykuş’a taşıyor. Gecenin finalini dub ustası Vibronics gerçekleştiriyor. En son Fransız dub sahnesine saygı duruşu niteliğindeki albümüyle bir kez daha radarımıza giren ‘sound’ üstadı İngiliz prodüktöre vokalde Madu Messenger eşlik ediyor. Cumartesi gecesinin yorgunluğunu tüm pazar kulaklarımızı İstanbul reggae sahnesinin tanıdık DJ/selector’larına teslim ederek atıyoruz.

 

Bu arada kumsalın doğu yakasına inenler Dread Culture Soundsystem ve 12 m³’ün güç birliğine şahit oluyor. Dub’ı ‘dinlenmesi gerektiği gibi’ kulaklara taşımak isteyen ve bu amaçla kendi özel ses sistemlerini kuran 12 m³ Soundsystem ve Dread Culture Soundsystem, festivalde alternatif bir dub sahnesi oluşturuyor. İki ses sisteminin oluşturduğu voltranın gölgesinde Selekta Firuzaga, dubplate prodüksiyonlarıyla 12 m³, beklenen albümlerinden seçtikleri parçalarla Komadub, Omni-D Bass, AlphaDub, Cünort, Pnarzenci, Samity, Selekta Genjah dijital dub’ın en güzel örneklerini türe uygun bas yoğun mono sistemlerinden paylaşıyor. Titresin bas kabinleri! Çadır kiralamadan festivalin tam programına kadar detaylar için www.sirenistanbul.com

 

Yayınlandı: