BeBeQ Ballet

Restoranlar Bebek
BeBeQ Ballet

Time Out diyor ki

Tüzel’in Bebek’e gelmesiyle gurme tatların sokak içine girmesine seviniyoruz. Artık yolumuzun üstünde, öğle yemeklerinde bile değerlendirebileceğimiz, giyinip kuşanma derdi olmadan gerçek anlamda sadece yemek yemeğe gideceğimiz ve sırf bunu düşünerek yollara düşeceğimiz bir yer var. BBQ’nun şimdi bulunduğu yer eskiden bir bakkaldı. Ufacık bir yer ama yine de içeriye on masa sığdırmışlar. Tüzel’in mütevazı duruşunun en önemli göstergesi belki de bu. Oldukça sıradan bir dekorasyonu var ama zaten bunlarla ilgilenmenize hiç de gerek yok. Öyle bir alıştık ki şatafata, yemeğin tadına yoğunlaşmayı unuttuk. Şövalye bize bu konuda da aslında çaktırmadan ufak da olsa dersler veriyor.

Mekânda hemen girişteki masaların arkasında açık mutfak var. Her yemek gözünüzün önünde hazırlanıyor ama hiç boşuna heveslenmeyin tarifleri ve yapılışı bu yolla çalmanız mümkün değil. İşin en güzel kısmı ise Tüzel’in sürekli mekânda olması, servisle ilgilenmesi, mutfaktan kendini göstermesi. Mekânda sadece damak tadınızı değil, yemek kültürünüzü de geliştirmenizi sağlıyor. Yıllardır yiyip de tadına doyamadığımız, anlayamadığımız bir şekilde tadı fazlasıyla lezzetli gelen köftesinin sırrını çözdük biz mesela. Artık köfteyi lezzetleştirenin Türkiye’de talep görmediğinden kasap elinde kalan danak yanağının çekilip kıyma yapılmasıyla köfteye ne tatlar kattığını öğrendik. Yanak rosto gibi hem sıcak hem de soğuk yenebilir cinste bir etmiş, bunu da BeBeQ’dan öğrendik. Tüzel’in ilgi alanı Osmanlı Saray Mutfağı ama bu mekânda Osmanlı Mutfağı, Amerikan ve Fransız mutfağıyla öpüşüyor, size de ortaya karışık lezzet şöleninin tadını çıkarmak düşüyor. Soğan çorbasıyla başlayalım. Harikulade! Üzerine tek söz söyleyemiyoruz. Özel ekmeği, gravyer peyniri, parmesanı, karamelize soğanı... Tam tadında. Fransa’da tadına bakan, İstanbul’da benzer kıvamda ve tatta soğan çorbası için kendine adres arayanlar yolunu Bebek’e düşürsün bundan sonra.

Gelelim etlere. BeBeQ Ballet’nin zaten konsepti et üzerine kurulu, Texas barbekü olarak adlandırılıyor, anlaşılır dilden söylemek gerekirse  ‘bir nevi fırında tandır’. Böyle tamlamasını yapıp ortada bırakacak değiliz. Etin tadı, kıvamı, yumuşaklığı tam kıvamında, ağızda parçalanıyor. Az pişmiş sevmiyorsanız, geri gönderip biraz daha pişirin gibi bir densizliğe bu müessesede yer yok. Hazırlanan tarif ile et tadını en iyi verebileceği kıvamda ve sürede özel sosla marine edildikten sonra bir süre bekletiliyor ve sekiz saat fırınlanıyor. Bu noktada da Şövalye’nin ağız tadına güvenmeyi göze almak gerekiyor ki pişman olacağınızı hiç sanmıyoruz. Dana pirzola, yanak, sokum ve kaburga, kuzu kol seçenekler arasında. Her biri iç pilav, beğendi, Çerkez tavuğu, humus ve sebze gibi garnitürle sunuluyor. Daha hafif bir atıştırmalık tercih ederseniz Texas Hamburger’e yazılabilirsiniz. Bu hamburger de yanında elma dilim papates, pancar, kırmızı biber, zeytin ve acı sosla servis ediliyor. Sosların hepsi el yapımı. Bu kadar mı diyorsanız; çarşamba ve pazar günleri mantıyı bir de Tüzel’in tarifinden deneyebilir, cumartesi günü de midye dolmanın tadına bakabilirsiniz. Mantı mı midye mi deyip geçmeyin. Midyeler Çanakkale’den, Mantı’nın özel hamuru da Küçükyalı’dan geliyor.
Midye dolma demişken balık çorbasını da es geçmemek lazım. Menüde sürekli bulunmuyor sebebi ise lezzette hassasiyet. Haldun Bey’in kardeşi Nüvit Bey’den bu hassasiyetin boyutunu dinledik. Balıkçılarında sürekli bulunan 16 cm uzunluğunda bir çubuk varmış. Bu çubuk yanına gelen iskorpitler dizilir, boylarına bakılırmış. 15-17 cm arasında olmayan iskorpit için hiç zahmete girilmez geri dönülürmüş. Denk getirebildiğiniz zamanlarda balık çorbasını da bir tadın deriz, biz bu seferlik soğan çorbasıyla yetindik. Biliyoruz ki ağzınızın suyu akıyor şu anda ve en aç anlarınızdan birinde buraya saldırırcasına gitmeyi arzulayacaksınız ancak bilmenizde fayda var. Yemeklerin hazırlanması sırasında biraz beklemeniz gerekiyor. Bunu göze alamam derseniz gitmeden bir telefon etmenizde fayda var. Geliş saatinizi ortalama söylerseniz BeBeQ da size oturduğunuz anda yemeğe başlayabileceğiniz ortamı yaratır.
Final için kabak profiterol, armut ve ayva tatlıları seçenekleriniz arasında. Elbette kabak profiterolü merak ediyorsunuz. Tüzel bir Şam gezisi sırasında keşfetmiş bu lezzeti. Bilinen profiterol toplarından biraz daha büyükleri içerisine bolca balkabağı püresi ekleniyor, üzeri tahin ve fıstık ile kaplanıyor. Sonuç tahmin edeceğiniz gibi, parmak ısırtıyor. 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Cevdet Paşa Caddesi Manolya Sokak 9, Bebek
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 08.00-00.00 arasında açık.