Beynelmilel Cevizli Biber

Restoranlar Cihangir
Beynelmilel Cevizli Biber

Time Out diyor ki

Cevizli Biber bir zamanlar Cihangir'de kendi halinde bir Antakya mutfağıydı. Ayşe Günaydın ve Sibel Kaçamak işin içine girince bambaşka bir yer oldu. Sadece bir öncekinden değişik bir hale dönüşmekle kalmadı, bildiğimiz her yerden farklı bir mekân haline geldi. Neden mi? Birkaç masalık, taş çatlasa 20 kişilik butik bir ortam oluşu bir tarafa... Ev yapımı nefis lezzetler de öyle ama asıl sır samimiyet. Burada her şey insan doğasına uygun. Sanki yetenekli bir arkadaşınızın evine çatkapı gidiyorsunuz, açsınız. Size bir şeyler hazırlıyor ve bayıla bayıla yiyorsunuz.
Ayşe Günaydın bu işi yıllardır profesyonelce yapıyor. Sibel Kaçamak ise evinde harikalar yaratan aşçılardan. Ortakların yurt dışı deneyimleri sayesinde İtalya ve Fransa mutfaklarının leziz esintisi menüde hissediliyor. Aslında menü henüz yok(tu). Bu bile mekânın spontanlığının nişanesi. Ev yapımı pizzalar, makarnalar ve gnocchi'ler Beynelmilel Cevizli Biber'in gözbebekleri. Her şey Türk damak tadı gözetilerek uyarlanmış. Mevsimine göre zeytinyağlılar da mutfaktan eksik olmuyor. Hatta şansı yaver giden kurufasulyeye bile denk gelebilir. Burada yemeğe çorbayla başlamak lazım. Pırasa çorbası ve gnocchi'li yeşil mercimek çorbasını her yerde tatmak mümkün olmaz. Kahvaltı için  ev yapımı reçel, zeytin, bal-kaymak garnitürüyle pişi ya da taze soğanlı beyaz peynirli omlet ideal. Bolu'dan gelen yöresel ekmeğin üzerine ricotta, ton balığı, patlıcan, mantarla yapılan kanapeler de deneysel ve güzel lezzetler. Tatlı tercihinde ilk sıra kremalı karamelli keşküle verilmeli.
Rezervasyon yaptırıp bir gün önceden istenen yemeklerle gruplara özel menü hazırlatma imkânı da var. Hatta buzdolabında kalanları götürüp ertesi gün nefis bir yemek olarak alma ayrıcalığı da. Boşuna spontan demiyoruz.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Bakraç Sokak 26/A, Cihangir
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Hafta içi 07.30-21.30, hafta sonu 09.30-21.30 arasında açık.