Farketmez Tatbilir Restoran

Restoranlar Sarıyer

Time Out diyor ki

Farketmez, adını “Yemeğe nereye gidelim?” sorusuna umarsızca verilen cevaptan alıyor. Bu cevabın anlamsızlığına isyankar bir gönderme yapmak isteyen Erdal Kılıç, restoranında bir nebze neyin nasıl farkedeceğini ispatlama peşinde. Bunda da etleri ve mezeleri ön planda. Sıcak ve soğuk füme et üzerine İstanbul’un ilk restoranı olan Farketmez’de mutfağın kaptanı Erdal Kılıç aslında bir mühendis. Mesleği sayesinde dünyayı gezmiş ve gittiği her yerde lezzetlere yönelmiş. Akdeniz mutfağını merkeze alan Kılıç’ın özgün reçetelerle hazırladığı menüsünde Meksika ve Güney Afrika’dan Çin’e uzanan esinlenmeler de bulmak mümkün. Soğuk yemek ve salatalar, makarnalar, sandviçler dana, hindi, köy tavuğu ve balık etlerinden soğuk ve sıcak islenmiş etler menünün temelini oluşturuyor. Füme ette iddialı mekân aynı zamanda bir kenara itilen şarküteri kültürünü de canlandırma peşinde. Erdal Kılıç mekânında tadacağınız füme etlere mucizevi tadını veren Bradley Smoker’ların da Türkiye distribütörü. Elinin altındaki sıkı teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak, gezip özenle seçtiği etleri hem sıcak hem de soğuk şekilde füme hale getiriyor. Füme etin en cezbedici özelliği, eti az pişmiş olsa da kanlı görünümünden, sertliğinden kurtarıyor olması.

Menüde soğuk fümelenmiş panchetta, döş, but gibi ürünlerin yanı sıra ördek hindi fümeleri de bulmak mümkün. Hamburger meraklıları içinse ıslak, füme hamburger yeni bir keşif.

Menü bile tek başına farkı hissettirecek şekilde hazırlanmış. Çok samimi ve esprili bir dili var; aynı zamanda eğitici. Bir de örnek vermeyi hakediyor: ‘Spaghetti al ragù alla Napoletana: Hani hep Bolognese falan diye verirler ya işte onun aslı’. Menünün bir kıyak tarafı da içecekler, sandviçler ve tatlılar dışındaki her şeyi tadımlık alabilmeniz. Bu da bir bakıma insanları yeni şeyler denemeye teşvik ediyor. Meze delilerini ise apayrı bir keşif bekliyor Farketmez’de. Portakallı, taze kişnişli kısır gibi birçok yenilik getirilmiş klasik mezelere. Köpeoğlu mançası, Farketmez’in çimlendirdiği mercimek, paprika ve capsicum biberleri ve yeşilliklerle hazırlanan filizlenmiş mercimek salatası mezelerde göze çarpan diğer lezzetler arasında. Izgara pırasa ve lorlu naneli kabak salatası, babagannush, peperenota, tabulleh, humus, orkinos domates dolması, kremalı salatalık ve ceviz ezmesi, guacamole, soğan relish de diğer mezeler arasında.

 

Ana yemeklerde ise sıcak füme hindi, dana, somon alternatifleri var. Kızgın saçta pişmiş füme t-bone bifteğini tavsiye ediyoruz. İçi çiğ sanacağınız kadar pembe ama tadı müthiş. Lokum gibi bir et. Yanında isteğinize göre fırında ya da kızarmış patates ile servis ediliyor. Etlere kendi tatlarıyla en iyi uyum sağladıklarına inandıkları Kutman’ın ‘Farketmez’ adıyla şişelenen Papazkarası-Öküzgözü kupajından oluşan mekâna özel bir şarap eşlik ediyor. Tabii bununla da sınırlı değil. Farketmez’in hafife alınmayacak bir kavı var ki zaten iç mekânına girdiğinizde etrafta dizili buluyorsunuz şişeleri. 150 şişe şarabın 30’a yakını kadehte servis ediliyor. Şarap fiyatları da oldukça uygun.
 

Tatlıları da es geçmeyin. Erdal Kılıç’ın spesiyali sunny side-up mango pannacotta; hindi göğsünün bal ve biberiye ile 36 saat salamurada bekletilmesinden sonra yedi saat füme fırında tutularak hazırlanıyor. Mutlaka tadına bakın deriz.

Farketmez’in Armutlu’daki merkezi dışında BÜMED’in içinde bölgenin beklentilerini karşılamayı hedefleyen bir de şubesi var. Armutlu’daki yerinde dış mekânında üç masası var. İç mekânında barın tam önünde yer alan bölümde soğuk mezeleri gözünüzle seçebilir, isterseniz mekânı aynı zamanda bir gurme shop olarak doyasıya tüketebilirsiniz. Menüden sıcak, soğuk her servisi alıp götürmek, şarap kavından eve çıkarma yapmak serbest. Damak tadını geliştirmek isteyenlere bir teşvik durağı burası adeta. En kısa zamanda yolunuzu düşürün.

Menüden:
Dörtlü meze örnek tabağı 8 TL
Soğuk şarküteri tabağı 14 TL
Füme dana butu 20 TL
Mango panna cotta 20 TL
Kadeh şarap 15 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Fatih sultan Mehmet Mahallesi Bilgi Sokak 9 Kat: 2
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.00-20.00 arasında açık.