Mona

Restoranlar Cihangir
Mano

Time Out diyor ki

Çevredeki hip, rahat ve havalı kafelere inat, ağırbaşlı bir mutfak hizmeti sunuyor. İngilizce, Türkçe ve İtalyanca olmak üzere üç farklı dili barındıran menüde Roma’da yiyebileceğiniz yemeklerin hemen hepsini bulmak mümkün.

Mona ismini tahmin yürüttüğümüz gibi Mona Lisa tablosundan değil, mekânın sahibi Selin Altınel’in çok sevdiği İtalyan bir arkadaşının kızından alıyor. Restoranın mutfak şefinin eski İtalyan Başbakanı Silvio Berlusconi’ye aşçılık yapmış Fabio Foltran olduğunu öğrenince, mekânın geleneksel İtalyan mutfağına sadakati konusunda ikna olduk.

Foltran’ın Mona için oluşturduğu menünün başlıkları, tipik İtalyan yemeklerinin tamamını kapsıyor: Çorbalar, antipasti, salatalar, makarnalar, risotto’lar, pizzalar, hamburger, bonfile ve tatlılar. Masadaki beyaz örtüler, kumaş peçeteler, zarif bardak, çatal ve bıçaklar size zevk alacağınız bir yemeğin sinyallerini veriyor. Yemekten önce önünüze gelen sıcak ekmek, baharatlı zeytinyağı ve domates pestosu da pek iştah açıcı.

 

Alışılmadık tatlara açık olanlar için sarımsak çorbasını,  klasik İtalyan mutfağı arayanlar içinse minestrone sebze çorbasını öneririz. Deniz ürünlü linguini ise sosunun kıvamı ve deniz ürünlerinin bolluğuyla hem göz hem de karın doyuracak türden. Pizzalardan bizim denediğimiz roka, parmesan ve mozarella peyniriyle sunulan özel dana eti ‘bresoalalı pizza’, sunumdan da lezzetten de alnının akıyla çıktı. Dört peynirli ve mantarlı ızgara bonfile ‘filetto quatro fromaggi’, tatlı sert şarap soslu bonfile ‘filleto mona’ ve adaçayı roka ve parmesanla hazırlanan fırınlanmış ince bonfile dilimleri ‘robespierre’ de menünün damak tadına düşkünleri memnun edecek türden diğer seçeneklerinden birkaçı.

 

Makarnaların bir kısmının sponsoru Barilla, mekâna markadan özel üretim ürünler gönderiyor. Diğerleri ise Mona’nın mutfağında elde hazırlanıyor. Marine tavuk, brokoli, soya sos ve kremayla hazırlanan ‘casarece pollo broccoli’ ve safran ile krema sosuna bulanan ince kesilmiş bonfile dilimleriyle sunulan ‘tagliatelle alla milanese’ mekânın favorileri arasında. Kuşkonmaz, porçini mantarı ve parmezanla servis edilen ‘Giuseppe Verdi’ isimli risotto ise şimdiden efsaneleşmiş. Tatlılardan tiramisu bir lezzet furyasının ardından beklentilerimizi karşılamasa da Mona safkan İtalyan mutfağı tercih edenlerin yolunu düşürmesi gereken bir mekân.

Semtin ünlü simalarının yanı sıra yabancıların ve Cihangir ahalisinin sıklıkla uğradığı mekânda pazar hariç her gün DJ performansı var. Servis personelinin nazikliği ve eli çabukluğu da gözümüzden kaçmadı. Mekânda fiyatlar 19 TL ile 47 TL arasında değişiyor.

Time Out’un Seçimi
- Sarımsak Çorbası 12 TL
- Deniz Mahsüllü Linguini 33 TL
- Robespierre 39 TL
- Pizza Bresoala 30 TL
- Rizotto Giuseppe Verdi  35 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Akarsu Yokuşu Caddesi 36/A
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazartesi-perşembe 09.30-02.00; cuma-cumartesi 09.30-04.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler