Nar Pera

Restoranlar Asmalımescit
Nar Pera
1/2
Nar Pera
2/2

Time Out diyor ki

Nar, aynı zamanda da, çok taneli olmasından dolayı bereketi simgeleyen şifalı bir bitki. Geleneklere göre insanlar yeni bir ev aldıklarında ya da evlendiklerinde kapı eşiklerinde, o evde devamlı bereket olsun diye nar kırarlarmış. Ev sahibi Toprak Göktaş, ilk açıldığında tek katlı olan mekanın şu anda iki katlı ve çok daha geniş bir hale gelmesini de mekanı açtıkları zaman nar kırmalarına bağlıyor. Aynı zamanda, bu bir gelenek. Her yılbaşında, müşterilerle birlikte nar kırmak ve ardından da şampanya patlatmak gelenek haline gelmiş.

Nar Pera, bir arada birçok konseptin barındığı bir mekan: Restoran / Kafe / Bar. Buna örnek olarak da, saat 22.00’den sonra müziğin sesinin birazcık artmasını gösterebiliriz. Müşterilerin dans edebileceği alt kat da, ihtiyaç neticesinde ortaya çıkmış zaten. Yoğun ilgiye ve ısrarlara dayanamayan Göktaş, alt katı da mekana ekleyerek, orayı bir kulüp, lounge havasına bürümüş.

Gay friendly, taze çiçek…
Nar Pera, ‘gay friendly’ bir mekan. Herkese açık, herkes için, rahatlıkla sohbet edilebilecek bir mekan yaratmaya çalıştıklarını söylüyor Göktaş. Müşteri portföyü çok geniş olmasına rağmen, gay ve lezbiyen müşterilerin oranı hiç de azımsanacak gibi değil. Hatta Göktaş, gay friendly bir mekan olmaktan gurur duyduklarını da özellikle belirtiyor.

Göktaş’a göre, iyi hizmet, iyi müzik isteyen herkes gelmeli Nar Pera’ya. Herkesle birebir ilişkinin olduğu, Göktaş’ın patron olduğuna inanmayacağınız bir yer Nar Pera. Göktaş’ı servis yaparken, bir masadan ötekine çiçek taşırken görebilirsiniz. Çiçek demişken, her masada, her zaman kesme çiçekler olduğunu belirtmeliyim. Oldu ya geldiniz, yer yok, size bir masa hazırlandı. Anında bir tane de çiçek geliyor küçük bir vazonun içinde. Mekanı yaşanır ve canlı kılan en büyük etkenlerden biri de çiçekler zaten.

Alt kat mı, üst kat mı?
Üst katta 35, alt katta 70 kişinin aynı anda ağırlanabildiği Nar Pera’da, en çok tercih edilen yiyecekler, Nar Tavuk ve Yoğurtlu Kebap. Üst katta, daha çok koltuk ve sandalyelerde oturmak, yemek yiyip, arkadaşlarla sohbet etmek mümkün. Alt kat ise, bar taburelerinde oturmak ve asıl olarak dans etmek için daha cazip bir mekan.

Nar Pera, orta sınıf kitleye hitap eden bir mekan. Lüks değil, salaş değil. Aileyle gidilebilecek bir yer, arkadaşlarla gidilebilecek bir yer, sevgiliyle gidilebilecek bir yer. Hatta tek başınıza gidip kafa dinleyebileceğiniz bir yer. Çok geniş bir başlangıç menüsü olan Nar Pera’nın fiyatları aşağı yukarı şöyle: Ana yemekler (13-20 ytl) / Salatalar (10,50-16 ytl) / Biralar (5-10 ytl) / Yabancı içkiler (13-20 ytl) / Shotlar (5 ytl). Öğlen yemeklerinde %10 indirim olduğunu da eklemek lazım. Ve tabii ki her gün, menü dışında bir de ‘Günün Yemeği’ çıktığını… Çok ilginç ve lezzetli tatlarla karşılaşmak, Nar Pera’da normal bir durum olarak karşılanıyor.

Happy Hours’un tüm haftaya yayılmış versiyonu…
Nar Pera, uğramanız, en azından bir içki içmeniz için elinden geleni yapıyor. Dekorasyonu, müziği ya da ev sahibinin cana yakınlığı yetmez diyorsanız, tüm haftaya yayılan ‘indirimli haftanın içkisi’, önemli bir neden olmalı. Her hafta bir içkide indirim yapılıyor ve bütün hafta boyunca o içkiyi normalde satılan fiyatından daha ucuza içebiliyorsunuz. Ev sahibi Toprak Göktaş şöyle diyor: ‘Happy Hours’un tüm haftaya yayılmış versiyonu…’ Göktaş’a katılıyorum ve şimdiden indirimli Mojito haftasını beklemeye başladım.

Pazartesiye enerjiyle başlamak
Göktaş, Pazar günleri mekanın kapalı olmasını şöyle açıklıyor: ‘Hem işkoliğim, pazar günleri gelmezsem aklım burada kalacak, hem de herkesin pazartesiye büyük bir enerjiyle başlaması, bütün haftanın da öyle geçmesi anlamına geliyor. Cumartesi mekan geç kapanıyor. Pazar günü ben evde uyurken, çalışanların erkenden mekana gelmeleri bana pek doğru gelmiyor.’

Şirket yemekleri, doğum günü kutlamaları gibi şeyler hemen her mekanda olsa da, burada biraz daha farklı. İsterseniz alt katı kapatıp, kendinize özel bir mekan haline getirebiliyorsunuz. Hem de dj’in lounge, oldies, disco funk müzikleri eşliğinde, ister dans edersiniz, ister gecenin keyfini muhabbet ederek çıkartırsınız.

Fotoğraf köşesi ve siz
İçeri girdiğinizde, fotoğraf köşesini görürseniz şaşırmayın. Hatta görmezseniz, nerede olduğunu özellikle sorun. İlk başlarda mekana gelenlerin fotoğraflarını çekip oraya koyarlarken, şimdilerde müşteriler kendi fotoğraflarını getirip, oraya koymalarını istiyorlarmış. Çok eğlenceli bir köşe. Ben de en kısa zamanda (indirimli Mojito haftasında) bir fotoğrafımı götüreceğim. O köşede benim de yerim olmalı.

Göktaş’ın önümüzdeki yaz için değişik planları var. Mekanın olduğu sokaktaki diğer işletmelerle birlikte, bir festival düzenlemek. İki günlük, bir hafta sonu festivali. Ortak bir müziğin çalınacağı, değişik ikramların yapılacağı, çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceği bir festival bekliyor bu yaz bizi Gönül Sokak’ta. Ayrıca Göktaş’ın kafasından, her ay, değişik müzik konseptli partiler düzenlemek geçiyor.

Nar Pera’yla ilgili etkinlikleri öğrenmek için facebook’taki gruplarını ziyaret edebilirsiniz.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Asmalımescit Mahallesi Gönül Sokak 9/B
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Cuma ve cumartesi günleri 23.00-04.00 arasında açık.