Sota

Restoranlar Çukurcuma
Sota
1/2
Sota
2/2

Time Out diyor ki

Cihangir ile Çukurcuma arasında kalan Altıpatlar Sokak’ta sessiz sedasız açıldı Sota. Hem konumu hem de adıyla mekânın neyin peşinde olduğu ortada. Sota’nın arzuladığı kitleyle buluşması da çok uzun sürmedi. Cihangir’in tıklım tıkışından, gürültüsünden, kimine göre yavanlığından ve yapmacıklığından sıkılmış olanlar kulaktan kulağa yaydı Sota’yı kendi aralarında. Mekânın snobluk ve banal entellikten uzak müdavimleri gül gibi geçiniyor o günden beri. Keyiflerine diyecek yok. Biz de bu kervana katıldık.

İç mekânı bize sorarsanız saklı cennet gibi yemyeşil, serin ve huzurlu bahçesinden bin kat daha güzel. Boydan boya camlı ve desenli demir giriş kapısıyla daha girişteyken tavladı bizi. Kimi yeri duvar kağıdıyla kaplı duvarlarda birbirinden farklı renkteki cepheler, tuğla örülü taş bırakılmış kısımlar ve yerlerdeki desenli antika yer taşları ortamı ısıtan detaylar arasında. Mekânın tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu genişliği farklı biçimlerde oturma sağlayan kanepe, koltuk ve sandalyelerle yerinde kullanmışlar. Kahve, yemek, sohbet ya da kitap okuyarak biraz kafa dinlemek... Sota’ya gelmekteki amacınız her neyse ona uygun şekilde oturacak farklı köşeler bulabiliyorsunuz. Mekânda en hoşumuza giden şeylerden biri de bu oldu.

Bu köşelerden birinde de hali hazırda kuyruklu bir piyano duruyor. Kendine güvenen Sota’cılar burada marifetlerini sergileyebiliyor. Duvarlarda ise biz gittiğimizde Ara Güler’in fotoğrafları yer alıyordu. Şimdilik netleşmemiş olsa da ilerleyen dönemlerde Sota’nın farklı sanatsal çalışmaların meskeni haline geleceğini öğrendik. Sota’da bu anlamda iyi bir potansiyel görüyoruz, bu yönüyle belki de Cihangir’in ruhuna en iyi giden yer olabilir .

Yeme-içme konusunda da iddialı olduklarını söyleyebiliriz. Menü dünya mutfağı ağırlıklı. Kahvaltılıklar, sıcak ve soğuk başlangıçlar, salatalar, makarnalar, burgerler, değişik et yemekleri, ızgara etler, tatlılar, sıcak ve soğuk içecekler ve alkollü içecekler mevcut. Zengin kahvaltı tabağı, köy işi günlük kesilmiş erişte, mevsim sebzeleri, nohut, yeşil mercimek ve tavuk içeren spesiyal çorba, salata, organik makarnalar, Antep’in firik pilavından deniz ürünlü risotto, somon köfte, çingene yahnisi, magripe kara köy tavuğu, günlük sebzeler ile hazırlanan vejetaryen tabağı, palaçinka (çikolatalı meyveli kup) menüden seçtiklerimizden birkaçı. Organik bitki ve meyve çaylarını da es geçmeyelim. Yasemin, sommargot, gröna drömmar, lung ro, ıhlamur, elma ve daha birçok çeşit bulmanız mümkün.

Kışa doğru menüde ufak tefek değişikler yapılması planlanıyor. İç mekânda da müzik dinletileri gerçekleşecek. Şehrin keşmekeşinden bıkanlara Sota’sız bir gün daha geçirmemelerini öneriyoruz. İlk buluşmanızı soğuk havalar gelmeden gerçekleştirin, bahçenin de tadını tadın.

 
Menüden:
Spesiyal çorba 6 TL
Sota da salata 19 TL
Köy eriştesi 13 TL
Somon köfte 14,50 TL
Magripe kara köy tavuğu 23 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Altıpatlar Sokak Çubukçu Çıkmazı 3A
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 10.00-00.00 arasında açık (kış sezonu saatlerinde değişiklik olabilir).