Zahre

Restoranlar Caddebostan
Zahre

Time Out diyor ki

Anadolu’nun en zengin mutfaklarının başında geliyor Gaziantep. Yüzyıllar boyu pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmanın getirdiği kültürel zenginlik lezzetlere de oldukça yansımış. Gaziantep mutfağı deyince akla ilk olarak kebap ve lahmacun gelse de aslında değişik yemekler de bulunuyor. Bu yörede yemekler kadar yemeklerde kullanılan malzemeler de çok özel. Esasında başarılı bir Antep yemeği yapmanın özünde malzemenin de buraya ait olması var. İşte bu noktada Meral Umar, Antep’in değişik lezzetlerini İstanbul’a taşıyarak Bağdat Caddesi’nde Zahre adını verdiği dükkânında sergiliyor. Antep’te doğan ancak çok küçük yaşta İstanbul’a gelen Umar, Notre Dame De Sion’da eğitim aldıktan sonra bir süre gazetecilik yapıyor. Ardından evlilikle iş hayatından uzaklaşsa da yıllar sonra yeniden profesyonelliği seçerek bu kez lezzet yolculuklarına karışıyor.

 

Zahre’nin iki bonusu var. Bir, tüm malzemeler en kalitelilerinden seçiliyor; iki sunumlar çok özenli. Zahre’de neler yok ki? Bulgur, mercimek, dumanda olgunlaşmış buğday yani firik, protein değeri yüksek tahıl maş, Antep börülcesi loğlaz, kırmızı biber, domates, tatlı biber ve acı biber salçaları, kuru patlıcan, biber, acur ve kabak, özel yoğurtlu tarhana, nar ekşisi, sumak ekşisi, zahter, melengiç kahvesi, nane, köfte baharı, yabani safran haspir, tuzlu fıstık, fıstık içi ve ezmesi, cevizli sucuk, muska, çifte kavrulmuş fıstıklı lokum Antep güzeli, tatlı ve tuzlu kahke, turşu, yeşil zeytin ve Antep peyniri ilk göze çarpanlar arasında. Antepli ünlü Koçak Baklava’dan günlük olarak kuru baklava geliyor. Yaş baklava ise sipariş üzerine getirtiliyor. Gaziantep yemek tariflerinin yer aldığı yemek kitapları, zeytinyağlı sabunlar, güneşte olgunlaşan dut pekmezi, yine bu yöreye ait bir kumaş cinsi olan kutnun ve yemeniler de Zahter’in raflarını süslüyor. Meral Umar, ziyaretçilerine tüm ürünlerin faydalarını ve nasıl kullanılmaları gerektiğini anlatıyor. Melengiç kahvesinin boğaz enfeksiyonlarına iyi geldiğini, bir nevi füme buğday olan firikten risotto yapılabileceğini Umar’dan öğreniyoruz.

 

Çevrede oturan Antepliler Zahre’nin müdavimleri. Mutfağa meraklı ve kaliteli malzemenin önemini bilenler de Zahre’ye bayılıyor. Zahre’yi sadece mutfak alışverişi yapılan bir yer olarak görmek yanlış olur. Kalbine giden yol midesinden geçen herhangi biri için hediyelik mahiyetinde. Bu hediyelikler için Gaziantep’e has bakır tabaklardan iyi hediye paketi olamaz.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Bağdat Caddesi 256/B
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 08.30-00.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler