11. Contemporary Istanbul

Sanat
11. Contemporary Istanbul
Contemporary İstanbul 2016, Fotoğraf: Mete Çarkcı

Dört gün süren 11. Contemporary Istanbul ile bu ay şehrin gündeminde çağdaş sanat var.

11. yaşını kutlayan Contemporary Istanbul (CI), çağdaş sanat örneklerini bir kez daha İstanbullu sanatseverlere sunuyor. Fuarda Franz Ackermann, Yeşim Akdeniz, Ali Alışır, İnci Eviner’in de aralarında yer aldığı 450’yi aşkın sanatçının eseri izleyiciyle buluşuyor.

Koleksiyonerlerden...
Fuarın dikkat çeken bölümlerini ilk defa sanatseverlerle buluşan ‘Collectors’ Stories’ ve ‘CI Design’ oluşturuyor. Önce ‘Collectors’ Stories’den bahsedelim. Türkiye’deki 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eserin sergilendiği bu bölüm, koleksiyonerlerin kendi koleksiyonlarından seçtikleri eserlere yer veriyor. Hayalinizde daha iyi canlanacağını düşünerek, koleksiyonerlerden bazılarını sayalım: Leyla Alaton, Hanzade-Osman Boyner, Oya - Bülent Eczacıbaşı, Cem Hakko, Arzu-Ömer Sabancı ve Cem Yılmaz.

Bienal ruhu
Şimdi gelelim ‘CI Design’ bölümüne. 3. İstanbul Tasarım Bienali ile eş zamanlı gerçekleşen fuarda yer alan bu bölüm, bienalin şehirde yarattığı atmosfere yoğunlaşıyor. Mesela ‘Cycles’ adlı geri dönüşüm temalı sergide, ECNP Galeri (Ela Cindoruk, Nazan Pak), Seçkin Pirim ve Sema Topaloğlu; CI Design sponsoru Arçelik fabrikalarından toplanan geri dönüşüm malzemeleriyle eserler üreterek fuarda sergiliyorlar.

Daha daha…
Fuarda mimar Fahrettin Aykut’un hazırladığı iç mekân tasarımlarının yanı sıra Ardan Özmenoğlu ve Volkan Aslan imzalı enstalasyonlar da izleyiciyi karşılıyor. Solo Shows kapsamında aralarında Galeri/Miz’den Mustafa Pancar, Galeria Senda’dan Ahmet Ertuğ ve Kasia Michalski Gallery’den Agnieszka Brzezanska’nın yer aldığı sanatçıların kişisel projeleri sanatseverlerle buluşuyor.

Bir söyleşisinde bu yaz yaşananlardan sonra fuarı hazırlamakta daha fazla zorlukla karşılaştıklarını söylüyor kurucu Ali Güreli: “Tamamlanmak üzere olan birçok kontrat iptal oldu. Bu yıl fuara yurt dışından daha az galeri katılıyor.” Güreli bu sayede daha seçici olma amaçlarına da yaklaştıklarını ekliyor sözlerine. Güreli’nin ilk sözleri bu durumun pek de ‘seçim’ olmadığını gösterse de fuarı gezip seçki hakkındaki objektif kararı vermek size düşüyor…

Average User Rating

5 / 5

Rating Breakdown

  • 5 star:1
  • 4 star:0
  • 3 star:0
  • 2 star:0
  • 1 star:0
LiveReviews|1
1 person listening

erken saatlerde giderseniz, koleksiyonlar için oluşan kuyrukta vakit kaybetmezsiniz ve şarjınızı alıp alt salonda prizleri kullanabilirsiniz ve not defteri kalem yine de yanınızda olsun.