Beş soruda Contemporary Istanbul

Sanat
0 Beğen
Kaydet
Beş soruda Contemporary Istanbul
Mika Gallery, Sarah Bahbah 'Sex & Takeout'

 1  Contemporary Istanbul nedir?  ArtInternational ile arasında ne gibi farklar vardır?

CI bir uluslararası çağdaş sanat fuarı, koleksiyonerler ve galerileri buluşturan bir nevi pazar yeri. Alıcı olmayanların bile boy göstermek adına teşrif ettiği, göz ucuyla sanat eserlerine bakarken fotoğraf da çekerek Instagram’da like peşinde koştuğu, açılışının meşhur isimler ile dolup taştığı bir nevi sosyalleşme etkinliği. Tüm bunlar CI’ın sanatsal ağırlığından bir şey götürmesin gözünüzde diyor ve geçtiğimiz aylarda şehrin sanat sahnesinde Bienal’den rol çalmayı başaran ArtInternational ile arasındaki farklara geçiyoruz. CI, ArtInternational’a kıyasla daha fazla sayıda yerel galeri barındırıyor. Farklı coğrafyalarda gerçekleştirdiği konferanslar, sergi ve projelerle senenin tamamına yayılan bir organizasyon olması yönüyle de ArtInternational’dan ayrılıyor.   

 

Galeri Baraz, Mark Kostabi 'Aşk'

 2  Bu sene fuarda hangi coğrafyanın sanatıyla daha içli dışlıyız? Galeriler nasıl belirledi?

CI, bu yıl İran çağdaş sanatına yoğunlaşıyor. Tahran’dan teşrif eden galeriler ve temsil ettikleri sanatçıların bir kısmı şu şekilde: Nasser Bakhshi (Aaran Gallery), Babak Roshaninejad (Assar Gallery), Ali Akbar Sadeghi (Shirin Gallery) ve Morehshin Allahyari (Lajevardi Foundation). Katılımcı galerilerin nasıl belirlendiğine gelince… Bu konuda söz CI Artistik Danışmanı Marc-Olivier Wahler, koleksiyoner Nathalie Mamane Cohen, koleksiyoner ve küratör Freda Rozenbaum Uziyel, The Empire Project kurucusu Kerimcan Güleryüz’deydi. Fuara bu sene 24 ülkeden 102 galeri katıldığını da ekleyelim.

 

 3  Plugin’i neden es geçmemek lazım?

Fuarın yeni medya sanatlarına odaklanan bölümü Plugin’in bu yılki teması ‘X-CHANGE’. Ebru Yetişkin küratörlüğünde seçilen işler, basit ve yüksek teknoloji, organik ve inorganik, fiziksel ve dijital arasındaki etkileşimi, başka bir deyişle de fikir ve uygulama alışverişini ortaya koyuyor. Plugin, ışık, ses ve video yerleştirmelerinden kinetik heykellere, interaktif ve robotik tasarımlardan hologram enstalasyonlara, zengin bir içeriğe sahip. Workshop’lar ve konuşmalar da cabası.

 

MERKUR, Ling Jian 'Golden Ribbon'

 4  CI Dialogues’da bu yıl neler konuşulacak?

Contemporary Istanbul’un konferans bölümü CI Dialogues, bu yıl da akademisyenleri, galeri sahiplerini, küratörleri ve sanat eleştirmenlerini ağırlıyor. Sanat fuarlarının amaçları ve işlevleri, İran çağdaş sanatı, yeni medya sanatı kürasyonu ve koleksiyonerliği, günümüzde sanat eleştirmenlerinin objektifliği, CI Dialogues’da bu sene tartışılacak bazı konu başlıkları. 

 

 5  Galeriler ve eserler hakkındaki bilgilere en rahat nasıl ulaşırız? 

Bu sorunun tek kelimelik bir cevabı var: Artsy. 5 Kasım’dan itibaren Artsy’nin web sitesi artsy.net’te ve ‘Artsy’ uygulamasında Contemporary Istanbul 2015 bölümü erişime açılıyor. Bu da fuarda yer alan galeri ve eserler hakkındaki bilgilerin elimizin altında olması demek. Dahası da var. Artsy’nin ‘The Art Genome Project’ çalışması sayesinde oturduğunuz yerden fuarda sergilenen eserler ve sanatçıları arasındaki bağlantıları, öne çıkan temaları keşfedebilirsiniz. Contemporary Istanbul’un bir nevi ön gösterimi.  Sena Bensu Çomak

Yayınlandı:

LiveReviews|0
1 person listening