Düşünmen Yetmez

Sanat, Fotoğrafçılık
0 Beğen
Kaydet
Düşünmen Yetmez
Yusuf Sevinçli 'POST 030' (2011)

30. sergisiyle kapılarını kapatacak olan, şehrin fotoğrafa gönül vermiş galerisi Elipsis’i Londra’ya uğurluyor olmanın hüznünü yaşıyoruz. “Bu sergi Elipsis’in son sergisi!” cümlesiyle ulaştı bu sergi haberi bize. Kuru bir üzüntü değil bu, Elipsis ardında düşünülmesi gereken pek çok şey bırakarak gidiyor.

 

Elipsis sadece geçtiğimiz yedi yıl boyunca şehrin fotoğrafa odaklanan tek güncel sanat galerisi olmakla kalmadı, şimdilerde İstanbul Modern’in, Şahin Kaygun’un bugüne kadar açılmış en kapsamlı sergisine ev sahipliği yapmasına ön ayak oldu. İlklere imza attı. Nice Türkiyeli fotoğrafçıyla tanıştırdı. Yusuf Sevinçli, Serkan Taycan ve daha nice isim ile bize taptaze, soluksuz aşklar yaşattı. Türkiye Çağdaş Sanatı’nı ülke sınırları dışına taşıdı. Dünyanın dört bir yanından Michel Comte, Michael Wolf, Olaf Otto Becker ve birçok sanatçının ayağını İstanbul’a alıştırdı, koleksiyonerlere yepyeni bir bakış ve amaç kazandırdı.

 

José Maria Mellado ‘20’

Son serginin küratörlüğünü üstlenen, aynı zamanda Türkiye koşullarında bir sanatçı olarak hayatını sürdüren Nazım H. R. Dikbaş’ın sözleri sadece Elipsis’in kapanış sebebini aktarmakla kalmıyor, sanat piyasasına dair yanlış bilinen birçok gerçeğin de eleştirel, gerçekçi ve yapıcı bir tavırla altını çiziyor. “Elipsis niye kapanıyor? Çünkü mevcut ortamda ticari bir sanat galerisi olarak varlığını daha fazla sürdüremeyeceği belli oldu. Bu da bize her fırsatta ‘patlama yaşadığı’ söylenen Türkiye sanat piyasasının durumu, kişisel ve kurumsal koleksiyoncuların Türkiyeli öncü ve deneysel sanatçılara ilgisi, bu sanatçıların işlerini göstermeye ve sergiler yapmaya hazır galeri ve benzeri mekânlara olan desteği konusunda daha gerçekçi bir manzara çiziyor. Sağlık olsun. … Galerinin kapanması karamsarlık uyandırabilir. ‘Düşünmen Yetmez’ Elipsis’in yedi buçuk yıllık çalışmasına bakarak karamsarlığa gerek olmadığını gösteriyor: Galerinin beslediği ivmeyle bakılırsa, bu ekip, güçlü, eleştirel ve kışkırtıcı işler üretmeye devam edecek. Bitirirken, başlarken olduğu gibi, neşe ve kararlılıkla.

 

Dikbaş küratörlüğündeki son sergi ‘Düşünmen Yetmez’, Elipsis’in bugün çalışmayı sürdürdüğü tüm sanatçıların yer aldığı bir karma, başka bir deyişle bir veda öpücüğü, geçtiğimiz yedi yılı anacağımız bir buluşma. Veda etmeye gönlümüz el vermese de cesareti, inancı ve kararlılığı ile izleyicisine fotoğrafın peşinde, sürükleyici bir anı defteri kazandıran Elipsis’e ve kurucusu Sinem Yörük’e binlerce teşekkürü bir borç biliyoruz.

Yayınlandı: