Hep seyirciyiz zaten...

0 Beğen
Kaydet

DEPO, sanatçı Vahit Tuna'nın ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Proje, sanatçının iki sene önce Hafriyat'ta gerçekleştirmiş olduğu kişisel sergisi 'Egzersiz'in ertesinde 'tamamlanmamış' meseleler olarak zihnini meşgul etmeye devam eden izlekler üzerine kurulu. Tuna, izlencenin egemen olduğu bir dünyada seyirci olma sonucunda diğer benzer konumda olanlarla yaşadığımız benzeşme ve ayrışmaların izini sürüyor, kişinin tekil bakışıyla çoğunluğun bakışı arasındaki geçişkenliğe yoğunlaşıyor. Bir futbol maçında tribündeki seyircilerin ceza sahasına dalan yıldız forvetin kendisinden çok ayağındaki topa odaklanmasında, farklı yerlerde oturmalarına rağmen baktıkları nesneyle özdeş bir ilişki kurmalarında olduğu gibi... Ya da büyük bir nümayiş sırasında aynı bayrağı ellerinde tutan yüz binlerce insan arasında yaşanan eşitlenme gibi...

Tuna, daha önce 'Egzersiz' sergisinde kullanmış olduğu 'dezenformasyon', 'kitlesel deformasyon' ve 'iktidar aygıtları' gibi alt başlıkları bu sergiye de taşıyor;  kurgulanan gerçeklikte bize düşen rolleri sorgulamaya ve hepimize giydirilmeye çalışılan elbiselerin/kostümlerin ölçüsünü almaya girişiyor. Tütün Deposu’nun ek binası içine yayılacak olan çalışmaların yanı sıra mekânın girişindeki avluda izleyiciyi karşılayacak olan büst/yerleştirme, Depo’nun kapalı olduğu gün ve saatlerde de izlemeye açık olacak.

Hafriyat'ta düzenlenmiş olan 'Egzersiz' sergisini ve DEPO'daki 'Hep seyirciyiz zaten…' sergisini kapsayacak kitap çalışması da serginin bitiminden önce izleyiciyle buluşacak.

Pazartesi hariç her gün 11.00 - 19.00 arası izlenebilir.

Yayınlandı:

LiveReviews|0
1 person listening