İstanbul Art Project - Jonathan Trayte: Pazar

Sanat
0 Beğen
Kaydet
İstanbul Art Project - Jonathan Trayte: Pazar

İstanbul Art Project, İngiliz sanatçı Jonathan Trayte'in Türkiye'deki ilk sergisi ‘PAZAR'ı gururla sunar. Time Out İstanbul'un Aralık 2013’te başladığı yeni projesi İstanbul Art Project, sanatın çok amaçlı, interaktif ve yaşayan alanlarda varolması fikrine sahip çıkıyor. Resim, heykel, enstalasyon, video art gibi farklı disiplinlerde çalışmalar yapan yerli ve yabancı çağdaş sanatçıların eserlerini izleyicilerle buluşturuyor. İstanbul Art Project’in ikinci sergisi olan ‘PAZAR’, aynı zamanda İngiliz sanatçı Jonathan Trayte’in Türkiye’deki ilk sergisi.  

 

Jonathan Trayte’in Marcelle Joseph Projects iş birliğiyle ve küratörlüğünde gerçekleşen sergisi ‘PAZAR’, sanatçının pazar yeri ve İstanbul'un hayat dolu çarşılarından ilham alarak ürettiği heykel, resim ve görseller dizisini kapsıyor. Trayte hem kullandığı malzemeler hem de eserleri aracılığıyla ‘PAZAR’da İstanbul’da devam eden kentsel dönüşüm sürecinin getirdiği betonlaşma meselesine de kayıtsız kalmıyor.

 

 

Trayte’in devasa beton döküm kabak - balkabakları ve dev şekerleri andıran alüminyum resimleri, heybetli çimento kaidelerin üzerine yerleştirilen, titizlikle renklendirilmiş egzotik bronz meyveleri ile bir arada sunuluyor. İngiliz sanatçı Jonathan Trayte, üretimlerinde yiyecekleri taklit eden bir anlayış benimsiyor. Gıdaların sunumu ve ambalajlarında kullanılan renk paletinden ve dilden ilham alıyor. 

 

Jonathan Trayte (1980, Huddersfield) Londra'da yaşıyor ve çalışıyor. Günümüzün en çok gelecek vadeden genç sanatçılarından olan Trayte yemek sanatları geçmişinden esinlenerek çekici ve çoğunlukla rengârenk, bronz, seramik ve beton yiyecek heykelleri üreterek çağdaş toplumun yemek üretimi, pazarlaması ve tüketimi üzerine yorumlarda bulunuyor. Trayte özellikle küresel yemek paketleme endüstrisi ve ürünlerini çekici kılma çabaları ile ilgileniyor, bunun etkisi ile işlerinde cilalı parlak cepheler kullanarak endüstrinin cezbedici gösterme çabalarını taklit ediyor. Trayte'in işleri dünya çapında önemli koleksiyonlarda yer alıyor.

Yemek ile heykel arasındaki sınırları keşfetmekle ilgilenen Jonathan Trayte, 2010 yılında Londra’daki Royal Academy Schools'dan mezun oldu. Üniversite yılları boyunca Canterbury'de sadece yerel pazar ürünlerinin kullanıldığı bir yemek alanı ve lokantanın da yer aldığı İngiltere'nin ilk günlük çiftçi pazarlarından birinde çalıştı.

 

 

Jonathan Trayte’in işleri dünya çapında önemli koleksiyonlarda yer alıyor. Güncel kişisel sergilerini Identity Gallery, Hong Kong (2011); Simon Oldfield Gallery, Londra (2010); ve Canterbury Cathedral, İngiltere (2011)'de açtı. Sculpture Al Fresco III at Great Fosters, (2013); Josh Lilley Gallery, Londra (2012); Bloomberg New Contemporaries (2011 ve 2009); Poppy Sebire Gallery, Londra (2011); ‘Franks-Suss Collection’, Saatchi Gallery, Londra (2010) gibi mekânlarda gerçekleşen karma sergilere katıldı. Mezun olduğu Royal Academy of Arts’ın gelenekselleşen sergisi ‘The Summer Exhibition’a katıldı. 2013’te Stanley Picker Fellowship’in adayları arasında yer aldı. 2011’de Land Securities Award, 2010’da Dunoyer de Segonzac Prize ve Jealous Graduate Print Prize, 2009’da ise Landseer Prize'a layık görüldü.

 

Hafta içi her gün 10.00-18.00, cumartesi 11.00-18.00 arasında açık. www.istanbulartproject.com.

Yayınlandı: