İstanbul Art Project - Sait Mingü: Soyut Gerçeklik

Sanat
Sait Mingü

Time Out İstanbul 19 Aralık 2013-28 Şubat 2014 tarihleri arasında İstanbul Art Project kapsamında Sait Mingü’nün “Soyut Gerçeklik” sergisine ev sahipligi yapıyor. 2014 boyunca devam edecek olan projenin ilk sergisinde Mingü’nün figür ve desen çalışmaları içindeki soyutluğu keşfettiği işlerine yer veriliyor.

 

Tuval üzerine akrilik, kağıt üzerine ekolin ve dijital teknikler kullanan Mingü “figüratif ekspresyonist” anlayışıyla kurgular oluşturup disiplinlerarası çalışmalar üretiyor. İkili insan ilişkilerine ve gündelik hayattan durumlara vurgu yaparak insan figürlerinin anlık hareket ve ifadelerine yoğunlaştığı eserlerinde değişik malzeme ve tekniklerin etkileri gözlemleniyor.

 

Aralıkta açılacak olan sergisinde son dönem ekolin ve dijital çalışmalarını sergileyecek olan sanatçının odaklandığı konu resmin kendi gerçekliği ve kişilerin şahsi gerçekliklerine göre bunun degişebilirliği. Mingü, kendi çalışmaları ve fotoğrafları dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan aldığı parçaları başka şekillere sokarak onlara farklı formlar veriyor, yeni anlamlar kazandırıyor. Bu süreç ve sonuçların yorumlanmasını ise izleyicinin kendi gerçekliğine bırakıyor.

 

Yayında olduğu 14 senedir Türk sanat dünyası ile kuvvetli bağlar kurmuş olan Time Out İstanbul dergisi Royal Academy ve diğer uluslararası sanat organizasyonları ile gerçekleştirdiği çalışmalardan da gelen geniş sanat çevresini bu seri sergiler projesi sayesinde sanatçı, küratör ve sanatseverlerle buluşturuyor. Sanata müze veya “whitcube” yapısından daha öte bir görünebilirlik ve ulaşılabilirlik sağlamayı amaçlayan Istanbul Art Project kapsamında çesitli disiplinlerden sergiler interaktif ofis ortamda izleyiciyle sunulacak. Sergi, Salı ve Perşembe gunleri 18.00-20.00 arası, Cumartesileri ise 11.00-18.00 arası ziyarete açık olacaktır, diğer günler için lütfen randevu alınız. Tel: (0212) 287 19 90

 

İstanbul Art Project'in ilk sergisi 'Soyut Gerçeklik' hakkında daha fazla bilgi ve sanatçıyla röportajımız burada.

Yayınlandı: