Jesper Just 'It will end in Tears'

Sanat
Jesper Just

Dirimart’ın Heinz Peter Schwerfeldirektörlüğünde, sanat ve sinemanın önde gelen altı ismini buluşturan projesi ‘Storytellers- Art And Cinema Today’da gösterimler devam ediyor.


Son 25 yılda video ve film alanında önemli eserler veren İngiliz sanatçı Isaac Julien’ın daha önce 67.Venedik Film Festivali’nde gösterilen filmi ‘The Leopard’ın (‘Leopar’) ardından projenin yeni konuğu kendini yönetmen ve editör olarak tanımlayan Danimarkalı Jesper Just.
Jesper Just, ‘film noir’ estetiğinden bir hayli etkilenmiş, duygulu, karmaşık olay örgüleri üzerine filmlerini kurgulayan, detayları, yüksek prodüksiyon değeri ve cezbedici karanlıkta ürettiği ambiyanslarıyla ünlü bir yönetmen. Just, sonucu belirsiz hikâyeler üzerine kafa yoruyor, acı, üzüntü ve melankoli ile sosladığı çarpıcı hikâyeleri perdeye taşıyor. Kendisi aynı zamanda yaşlı ve genç adamlar arasındaki rahatsız edici ilişkiler üzerine gizemli, erotik ve izleyiciye dokunan kısa filmleriyle de tanınıyor.
Just’ın duygu yüklü, iki ana karakterli bir melodramı ‘It Will All Ends In Tears’ 15 Mart’tan itibaren Dirimart’ın Garibaldi Binası’ndaki mekânında gösterimde. Bu aynı zamanda filmin Türkiye’deki ilk gösterimi.


Just’ın imza konularından eril kimlik ve duygusal salıvermenin işlendiği ‘It Will All End In Tears’ soğukkanlı ve şifreli meditasyon tadında bir film.
Filmin müzikleri çığlık atan adamlardan oluşan Fin Erkek Korosu Mieskuoro Huutajat imzalı, anksiyete derecesine ve melankolik havaya katkıları reddedilemez.


 

 

Pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 arasında açık.

Yayınlandı: