Kayıp Cennet

Sanat
Kayıp Cennet

Geçtiğimiz Eylül ayında yeni sezon hakkında Levent Çalıkoğlu ile yaptığımız röportajda haberini almıştık bu serginin. Pipilotti Rist, Tony Oursler gibi isimlerin bu projede yer aldığını duyduğumuzdan beri oldukça heyecanlıyız. Tüm detaylarına hakim olduğumuz andan beri daha da iştahımızı kabarttı ve merak uyandırdı biz-de, bir tek görmeyi beklemek kaldı.

Doğa, sanat ve teknoloji üçgeninin bugün çağdaş sanatta konumu, algılanışı üzerine bir sergi ‘Kayıp Cennet'. Doğayı çağdaş video ve dijital medya sanatçılarının eserleri üzerinden ele alan sergide yer alan 19 sanatçının ortak noktası masum doğanın insanlık ile çelişkisi ve bugün gelinen noktada doğayla teknolojik dünyanın çarpışması fikri. Şu anda tüm disiplinlerde bir şekilde ele alınan kavramların bir toplamı aslında serginin uyandırdığı ve üzerinden gittiği sorular. Sürdürülebilirlik ve gelişme; doğanın kültür, endüstri ve teknolojiyle kaçınılmaz karşılaşması, yeryüzündeki cennet arayışımız gibi yaşanan an ve gelecek adına kafayı kurcalayan başlıklar mercek altına alınıyor ‘Kayıp Cennet'te.

‘Kayıp Cennet' aynı zamanda doğanın doğasını sorgulayarak, onun insanoğlunun üzerinde egemenlik kurabilecek cinsten bir armağan olduğu fikrine meydan okuyor. Serginin temelinde ‘İnsanın egemenliği geri dönüşü olmayan bir noktaya kadar yayılıp, doğanın yok olmasına neden olabilir mi?', ‘Teknoloji', ‘yeni doğaı olabilir mi?' gibi sorular var. Aynı zamanda sanatçıların post modern dünyada doğayı nasıl algıladıklarını, tanıdıklarını ve deneyimlediklerini inceleyen ve analiz imkânı sunan bir nevi veritabanı.  ‘Kayıp Cennet' 24 Mart'ta açılıyor. Sergiye paralel olarak sanat ve teknoloji ilişkisini inceleyen konuşmalar, post-romantik ve postmodern dünyada doğa kavramı çerçevesinde atölyeler, teknoloji ve yeni medyanın çağdaş sanattaki yerini sorgulayan interaktif programlar ve uygulamalı eğitimler var.

Katılan Sanatçılar: Doug Aitken, Francis Alÿs, Qiu Anxiong, Katerina Athanasopoulou, Jim Campbell, Ergin Çavuşoğlu, Shaun Gladwell, Emre Hüner, Nina Katchadourian, Ali Kazma, Laleh Khorramian, Armin Linke, Guy Maddin, Rivane Neuenschwander, Ulrike Ottinger, Tony Oursler, Pipilotti Rist, Charles Sandison, Kiki Smith, Bill Viola, Pae White.
 

Perşembe 10.00-20.00, pazartesi hariç diğer günlerde 10.00-18.00 arasında açık.

Yayınlandı:

Etkinlik websitesi: http://www.istanbulmodern.org