Marc Quinn: Aklın Uykusu

0 Beğen
Kaydet
Marc Quinn: Aklın Uykusu

‘2014 Kehanetleri’ başlıklı kapak konumuzda vermiştik havadisi. Marc Quinn İstanbul’daki ilk solosunu ARTER’de açtı. Şimdilerde ARTER’in İstiklal Caddesi’ne bakan cephesinde onun devasa bir deniz kabuğu heykeli (‘The Origin of the World - Cassis madagascariensis’, insanın ve evrenin yaradılışı üzerine) ikâmet ediyor.

Marc Quinn, heykeli herkesten farklı yorumlayan, sıra dışı bir sanatçı. Kendi kanını dondurarak bir büst yapmış, bir süre kendini engellilere adamış ve kolları olmadan doğan İngiliz sanatçı Alison Lapper’a adadığı devasa ‘Alison Lapper Pregnant’ heykelini Trafalgar Meydanı’na kondurmuş bir isim. (Bu heykelin bir replikası 2012 Paralimpik Oyunları Açılış Töreni’nde de boy göstermişti.) Quinn’in en ünlü işlerinden biri de yaptığı Kate Moss heykelleridir.
 

Damien Hirst, Tracey Emin gibi iddialı isimlerin topluluğu Young British Artists’ten (YBA - Genç Britanyalı Sanatçılar) bir sanatçı olan Marc Quinn’in İstanbul’daki solo sergisi onu malzemeleri, yaklaşımı ve yöntemleri ile tanımak için harika bir fırsat; sanatçının 2000’lerden bu yana ürettiği 30’un üzerinde çalışmayı kapsıyor. Adını Goya’nın ‘The Sleep of Reason Produces Monsters’ (Aklın Uykusu Canavarlar Üretir) başlıklı gravüründen alan sergi hayal gücünün sınırlarını zorluyor, iç-dış arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Sergide son dönemde ürettiği ve ilk kez İstanbul’da görücüye çıkan işleri de olduğunu ekleyelim.
 

Salı-perşembe 11.00-19.00, cuma, cumartesi ve pazar 12.00-20.00 arasında açık. Pazartesi kapalı. www.arter.org.tr

Yayınlandı: