Saadetler Dilerim

Sanat
Turgut Yüksel'in şimdiye kadar yayımlandığı gazete ve dergi sayfalarından, gizli duran defterlerden ilk kez çıkan çizgileri tuvalde kılık değiştiriyor ve dev resimlerle karşımıza çıkıyor. 'Saadetler Dilerim' başlıklı sergiyle, Yüksel, absürt, şiddetli, yalan, saçma, adaletsiz dünyanın bireylerine adeta "Sıkıysa saadeti siz bulun" der gibi haykıran işler çıkarmış.

İsmini Pink Floyd’un ‘A Momentary Lapse of Reason’ isimli şarkısından alan  Radikal'deki çizgi köşesi 'Mantığın Bir Anlık Çöküşü' ile yedi yıldır müptelalarını oluşturan Yüksel, burada siyah ve beyazın gücüyle, her hafta mantığın çöktüğü başka gri alanlara dokunan, gündeliğin ve evladiyeliğin kara mizahını haiku tasarrufuyla dillendiren çizimler yapıyor.

Sergi kataloğundan:
“Tekinsizliğin hakkını vermek bakımından, Saadetler Dilerim sıkı bir derleme. Beynelmilel trafik işaretlerinden tanıdığımız, yaya geçidini kat eden meşhur siluetin elinde bıçak var, mesela!  Kimi gayet ‘masum’, kimi ‘teknik’ imgeler, korku filmi tiplerine dönüşmüş. Farklı evrenlerin suretleri hemhal olmuş. Her kareyi ismiyle beraber düşüneceksiniz; isimler de montajlanmış unsurlar çünkü. Her isim, çöp adamın eline tutuşturulmuş bir bıçak gibi. Turgut Yüksel’in tabloları, evet, insanları çöp adamlara döndüren bir hayatın barok natürmortu gibi.”
Tanıl Bora

Çizgideki ve düşüncedeki geometri. Turgut Yüksel’in geometrisi yalnız bakmayı zevkli kılmıyor, eserlerindeki sosyal kritiği ve siyasî mizahı okumayı da kolaylaştırıyor.
Taha Parla

Yayınlandı:

Etkinlik websitesi: http://www.karsi.com