Aslı Sürmeli

Aslı Sürmeli röportajı

Miss Bloom'un sahibi Aslı Sürmeli ile konuştuk.

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

Çiçek tasarımcısı olmaya ne zaman karar verdin?
Hikâye 2006 yılında yüksek lisans eğitimi almak için gittiğim Hollanda’nın Leiden şehrinde başladı. Mezun olduktan sonra bir bankada yatırım danışmanlığı yaparken yaratıcı bir işte çalışma isteği ve Hollanda’nın çiçek kültürü beni harekete geçirdi.

Çiçek tasarımında kendini nasıl geliştirdin?
Hollanda’dayken çiçek tasarımı benim için iş stresinden uzaklaşmamı sağlayan bir hobiydi. Kapsamlı bir eğitim almadan yapacağım herhangi bir iş hobiden öteye gidemezdi. Hollanda ve Londra’da aldığım eğitimlerin üstüne McQueens gibi dünyaca ünlü bir çiçek tasarım firmasında edindiğim tecrübeyi koyarak Türkiye’ye döndüm ve Miss Bloom’u kurdum.

Finans alanında çalıştığın zamanlara dönüp bakınca ne düşünüyorsun?
Yüksek lisansını yeni tamamlamış, farklı alanda idealleri olan toy halim bugünkü halimle karşılaşsa inanamazdı herhalde. İçinde bulunduğum kurumsal çalışma hayatı kısa bir sürede olgunlaşmamı ve hayatta beni ne mutlu edecekse onu yapmayı öğretti.

Sipariş verenler arasında ünlü isimler oluyor mu? Enteresan bir hikâyen var mı?Mağazayı yeni açtığımız zamanlardı galiba, akşam saatlerinde bir telefon geldi. İngiltere’den arıyorlardı. Telefonu açan kişi ertesi güne bir çiçek göndermek istiyordu, bana da konuyla ilgili e-posta atacağını söyledi. Yapılacak işe odaklandığım için gelen e-postalardan siparişi kimin verdiğine dikkat etmemişim. Çiçek teslim edilecekken fark ettim ki Robbie Williams’ın eşinin bir siparişiymiş. İlk işlerimden biri olduğu için o zaman epey heyecanlanmıştım.

Bu aralar hangi mevsim çiçeklerine tasarımlarında sık sık yer veriyorsun?
Baharda lale, sümbül ve erengülleri kullanmayı seviyorum. Yeni nesil gelincikler de sık sık kullandıklarım arasında.

İş yerinde sürekli çiçeklerle uğraşan biri olarak evinde çiçek bulunduruyor musun?
Çiçeklerin insanlar üzerindeki pozitif etkisi tartışılmaz bir gerçek. Bu yüzden her hafta kendi evime de bir düzenleme yapıyorum, böylece mevsimi yaşam alanıma taşıyorum.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm