Debunk

Bildiğiniz eşarplardan değil: Yeni koleksiyonuyla Debunk

İşi bir adım öteye götürüp, giyiminizle dünya görüşünüzü yansıtmak istiyorsanız sizi sloganlı ipek eşarplarıyla kalbimizi çalan ve bu ay ‘They’ adlı yeni koleksiyonunu piyasaya süren Debunk ile tanıştıralım.

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

Debunk için bir protesto aracı desek yeridir. Topluma dayatılan ve sorgusuz sineye çekilen her türlü kalıbı protesto etme amacı güden bir marka Debunk. Popüler kültür, politik görüşler ve moda akımlarına eleştiri oklarını yöneltmekten çekinmeyen Debunk’ın başkaldırısının ardındaki ismi size takdim etmek isteriz: ‘Wear your opinion’ mottosu ile yola çıkan İrem Erman. 

Debunk’ın kurucusu olan İrem, markanın aynı zamanda tasarımcısı. Tüm koleksiyonlarının ortaya bir eleştiri koyduğunu belirten İrem, Debunk’ın bel kemiğini oluşturan bu özelliğin tüm kreasyonlarda baki kalacağını söylüyor. Debunk’ın bugüne dek yarattığı koleksiyonlardan ikisini hatırlayalım: Sarkastik bir söyleme sahip Dear Motivation, Where Are You?’ (Sevgili Motivasyon, Neredesin?) ve sert bir tavra sahip ‘Freedom Fighters’ (Özgürlük Savaşçıları). ‘Freedom Fighters’da Türkiye dahil pek çok ülkenin iç güvenlik yasalarındaki protesto hakkının hükümetlerce kısıtlanması irdelenirken, bu ay taze çıkacak ‘They’ (Onlar) isimli koleksiyonda modern yaşama damgasını vuran ve sosyal medyanın ateşiyle iyice körüklenen ‘gözetlenme’ hissiyatı ele alınıyor. İrem bu koleksiyonun odak noktasını “İzleniyoruz, takip ediliyoruz ve etiketleniyoruz,” diyerek özetliyor.

Debunk şu anda sadece eşarp üretimi yapıyor. “Kolay kullanılabilen, ancak zor bir aksesuar eşarp,” diyor İrem. “Boynunuza basitçe bağlayarak taktığınız bir eşarp tarzınızı bambaşka bir havaya büründürebilecek kadar güçlüdür. Tüm kombininizi etkisi altına alır. Baskındır.” Mevsim farkı gözetmeden gece-gündüz tüm okazyonlara eşlik edebilecek bu aksesuarı kıyafete uydurmak da kullanan kişinin hayal gücüne kalıyor. Düşünceler kadar bireysel tarzların öne çıkmasının önemi konusunda hem fikirsek, Debunk rengârenk eşarp modelleriyle bu kapıyı sizin için aralamaya hazır. 

Debunk’ın eşarpları en kaliteli ipekten Bursa’da dokunuyor. Markaya yön veren bu ürün İrem için ise sadece bir başlangıç. “Farklı fikirleri, yaklaşımları ya da eleştirileri ortaya koyabilecek her türlü tasarıma açığım. Bu bir sandalye de olabilir, şapka da. Orta vadede farklı giyim ürünleri ve objeler üzerine gitmeyi planlıyorum,” diyen vizyonu geniş bir tasarımcı o.

Debunk bugüne kadarki koleksiyonlarında oldukça parlak renkli ve tasarım anlamında hareketli parçalara yer verdi. Bunun sebebi, eşarpların hep tamamen beyaz veya tamamen siyah giyinenler hayal edilerek tasarlanmış olması. Ancak ‘They’, önceki koleksiyonlara kıyasla tamamen zıt bir tasarım anlayışına sahip. Fazla düşünmeden boynunuza atıp çıkabileceğiniz oldukça sade bir koleksiyona hazır olun.

Debunk ürünleri

www.debunkerz.com,
Lunapark Galata,  Beymen Zorlu Center,  Beymen
İstinyePark, Mae Zae Karaköy’de satışta.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm