CAT

CAT Footwear: Ömer Günyaz ve Sıla Yücesoy röportajı

Ayakkabı markası CAT Footwear, Earthmovers projesinde dünyayı şekillendirenleri bir araya getiriyor. Projenin Türkiye ayağında ise iki genç yetenek yer alıyor; Ömer Günyaz ve Sıla Yücesoy. Gelin projeyi ve bu iki genç yeteneği tanıyalım.

CAT Footwear iş birliğiyle hazırlanmıştır.
Reklâm

Nedir bu Earthmovers?
CAT Footwear’in genç yeteneklere destek olmak amacıyla başlattığı bir proje. Hayatlarını bilindik yollardan kazanmayanları, kendini dünyayı değiştirmeye adayanları, farklı ifade yollarını benimseyen gençleri bu proje kapsamında tüm dünyada bir araya getiriyorlar. Diğer bir deyişle dünyaya katkısı olan genç insanların yaşamlarına dokunuyor Earthmovers projesi.

Ömer Günyaz ve Sıla Yücesoy kimdir?
Ömer Günyaz Kendisi Türkiye’de parkur sporu dendiğinde akla gelen ilk isim. 2000’lerin başından beri profesyonel olarak ekstrem sporlarla içli dışı. Türkiye’de bu kültüre yön veriyor, eğitimler düzenliyor, yerli ve yabancı projeler için performanslar hazırlıyor. Ömer, beden eğitimi okurken bir yandan da paten kayarmış zamanında. Kayacak yer bulamamaya başlayınca sıkılmış ve yeni arayışlara girmiş. Parkur sporundan haberdar oluşu tam da bu günlere denk geliyor. Bu alanda bilgi sahibi olan kimseyi bulamayınca iş başa düşmüş. “Eğitim videoları, makaleler derken parkur abisi oldum,” diyor. Konuyla ilgili dernekler kurmuş, iki Türkiye şampiyonası yapmış, yurt dışına atletler göndermiş… Üç senedir de eğitimler düzenledikleri bir akademileri var. İlgi yoğun; akademinin öğrencileri 5’ten 63’e kadar her yaş grubuna dahil.

Sıla Yücesoy 1986 İstanbul doğumlu Sıla, tamamı mühendis bir ailenin üyesi. Bugün animasyon ve illüstrasyon yaparak hayatını kazansa da hayatta ne yapmak istediğini bulması kolay olmamış. Konservatuvarda piyano okumuş ama bir yandan ailesinin de etkisiyle “Mühendis mi olsam?” sorusu yıllarca kafasını kurcalamış. Lisede öğrenci değişim programıyla Barselona’ya kapağı attığında açılmış kafası ve döndüğünde Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümüne girmiş. Bugün bir animasyon stüdyosu var. “Dünyaya bir daha gelsem yine aynı işi yaparım,” diyecek kadar seviyor mesleğini.

Earthmovers için Sıla ve Ömer ne yapıyor?
CAT Footwear ekibi Sıla’nın el çizimlerini sosyal medyada görmüş ve çok heyecanlanmış. Bugün CAT botlar üzerine illüstrasyonlar yapıyor Sıla. ‘The Boy & The Girl’ adlı, bağcıkların kızın saçlarını ve erkeğin sakallarını oluşturduğu çok tatlı bir tasarımı var mesela. “Bugüne dek hep dijital işler yaptım. Projede yer almaya ve boyalarla çalışmaya başladıktan sonra, illüstrasyonu çok sevdiğimi fark ettim,” diyor. Sıla CAT için vitrin tasarımları da yapacak. Merakla bekliyoruz. 

Ömer ise “Ergenlik dönemimde CAT markası benim için ulaşılamayacak bir şeydi. Bugün CAT’in desteklediği bir isim olmak, bu özgün başarıya imza atmak ve onların beni hayallerimi gerçekleştirmem için destekliyor olması ise bambaşka bir şey,” diyor. Santorini’de katıldığı yarışmada yürekleri ağıza getiren bir video çekmişler. Önümüzdeki haftalarda Tarihi Yarımada’da yeni bir video çekilecek. Böylece CAT Footwear ürünlerinin sadece sarı botlardan ibaret olmadığını, Ömer’in yaptığı gibi parkur benzeri sporlara da uygun CAT ürünleri olduğunu cümle âleme gösterecekler. Planları arasında parkur sporunu çocuklara öğretecek atölyeler düzenlemek de var

Sıla ve Ömer CAT Footwear’in ürün geliştirme toplantılarına da katılıyorlar ve fikirlerini paylaşıyorlar. Bu ikili, CAT Footwear ailesinin bir parçası.  

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm