Epidotte
Fotoğraflar: Jacqueline Roditi ve Beril Gülcan

Kağıttan harikalar dünyası: Epidotte

Çantalardan saksılara, kağıt ile birbirinden şık ve dayanıklı tasarımlar yaratan Epidotte markası ile tanışın.

Reklâm

Bir kağıdı 42 defa katlayabilseydik, teorik olarak Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi aşacak kadar kalın bir kağıt parçasına ulaşacağımızı biliyor muydunuz? Ya da bir çam ağacından ortalama 80.000 sayfa kağıt üretilebileceğini? Ya da kağıt ile yapılmış çantalar, cüzdanlar, hatta saksılar kullanabileceğinizi? Bu ilginç bilgilerden sadece sonuncusunun günlük hayatınızda işinize yarayacağınızı düşünüyoruz ve bu sebeple sizi Epidotte markası ile tanıştırmak istiyoruz. 

Epidotte, aslında bir mineral ismi. Şifalı özellikleri bulunduğuna inanılan epidotte taşları, yeniden düzenlenmeyi ve tazeliği temsil ediyor. Markanın ve kağıttan tasarımlarının yaratıcısı Esther Levi de “Bir markanın vermek istediği mesajı en güzel markanın ismiyle ve hissettirdikleriyle iletebiliriz,” diyerek Epidotte’un amacını özetliyor. İtalya’da moda tasarımı eğitimi alan Levi, çevreye duyarlı, insanların hayatlarına dokunabilecek, doğal bir marka kurma hedefiyle yurda dönüş yapmış. 

Epidotte tasarımlarında, bir nevi kağıttan kumaş olan, özgün bir malzeme kullanılıyor. Sıkıştırılmış selüloz bu malzemenin ana yapısını oluşturuyor. Uzun ömürlü ve yırtılmaya ya da suya dayanıklı olacak şekilde bir araya getirilen bu selüloz bazlı malzeme, bir tasarım için son halini aldıktan sonra da tamamıyla geri dönüştürülebiliyor. Aklınıza çeşitli markalara ait kağıt cüzdanlar gelebilir; ama Levi, Epidotte ürünlerinde kullanılan malzemenin bambaşka olduğunu, dokularının bile farklı olduğunu ekliyor. 

Epidotte’un ürün seçkisi saksılardan bel çantalarına, tütün kılıflarından çamaşır sepetlerine kadar uzanıyor. Hafiflikleri ve kolayca temizlenebilmeleri, Epidotte tasarımlarının en büyük avantajları arasında. Levi, genelde üniseks ürünler tasarlamasına rağmen seçenekler arasında makyaj çantasına da yer vermiş. Çünkü çantada kullanılan yıkanabilir malzeme sayesinde makyaj ürünlerinin yarattığı kirlilik kolayca temizleniyor. Sırt ve plaj çantası gibi ürünler ise hafiflikleriyle ön plana çıkıyor. Ürünler kullanıldıkça ve yaş aldıkça görüntüleri de değişiyor, hafif kırışık bir doku oluşuyor. “Epidotte ürünleri, geri dönüştürülebilir ve uzun ömürlü olmalarının yanı sıra kullanıldıkça eskimeyen, hatta güzelleşen bir özelliğe sahip,” diyor Levi. 

Levi, “Genelde en çok tütün çantası, sırt çantası, cüzdan gibi ürünlerimiz talep görse de son zamanlarda bel çantası satışımız oldukça iyi gidiyor,” diyor. Ürün yelpazesi arasında favorilerini sorduğumuzda ise “Tüm ürünlerimiz aynı malzemeden yapıldığı ve kullanıldıkça güzelleştiği için bir tanesini seçmem pek mümkün değil,” diye cevap veriyor. “Ama tabii ki kağıt kendini büyük ürünlerde daha net gösteriyor. Özellikle ev dekorasyonu için kullandığımız saksı/sepetler favorilerimden. Çok amaçlı kullanım özelliği olan ürünleri çok seviyorum.” Örnek olarak sack serisine ait sepetleri, ekmek sepeti olarak mutfakta kullanabilir; aynı sepetlere banyoda şampuan ve diş fırçası gibi ürünler de koyabilirsiniz. Böylece kullanım alanları, tamamen alıcının hayal gücüne kalıyor. 

Çevrim içi alışveriş ve satış noktaları için: 

www.epidotte.com 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm