Kia Ora Design Showroom

Alışveriş & stil, Butikler Topağacı
 (Murat Tekin)
1/2
Murat Tekin
Kia Ora
2/2

Time Out diyor ki

İstanbul menşeli çanta markası Kia Ora ile tanışın.

Kia Ora'nın yaratıcıları Ceylan Toplamaoğlu ve Melis Erdoğan'ın yolları, 2014 senesinde Kia Ora için deriyle sihirbazlık yapmaya başlamadan önce kesişmiş. Onlar da kurumsal bir düzende çalışırken hayallerinin peşinden gitme arzusuna kapılanlardan. Amerika’da uluslararası işletme ve ekonomi eğitimi alan Melis ile İtalya’daki marka yönetimi eğitiminin ardından birçok markaya danışmanlık veren, bu markaların çanta tasarım ve üretim süreçlerinin bir parçası olan Ceylan gerekli tüm donanıma sahip bir şekilde Kia Ora’yı kurmak için ilk adımı atmışlar.

İçinde yaşadığım deri

İkilinin ‘anneden kızına kalabilecek, zamansız, kaliteli çantalar yaratma’ hissiyatıyla vücut bulan tasarımlarının başrolünde deri var. Zaten zamansız bir çanta için kullandıkça güzelleşen, nefes alan, yaşayan bir malzeme olan deriden daha iyi bir seçim de düşünülemez. 

İlk sezonunda yedi farklı modelle karşımıza çıkan Kia Ora tasarımları tamamen el yapımı. Ürünler İstanbul’da üretiliyor, moda takvimine uygun olarak senede iki koleksiyon hazırlanıyor. Deriyi deriyle süslemekten hoşlanan Kia Ora’nın elinde şekillenen tüm tasarımlar ‘abartısız şıklık’ mottosunu benimseyenlerin vazgeçemeyeceği türden. Koleksiyonun hemen hemen her ürününde kullanılan deri şeritler markanın imzası haline gelmiş bile. Böylece tüm büyük aksesuar markaları gibi çantalarını benzerlerinden ayırabiliyorlar, bunu doğal yollarla başarmış olmaları da cabası. Ürünlerde kullanılan renkler daha ziyade toprak tonlarına gönderme yapsa da, yaz için hazırlanan tasarımlarda kırmızı gibi canlı alternatifler de tercih ediliyor. Bizim favorilerimiz ise süet ile derinin bir arada kullanıldığı parçalar. Zira süet ve derinin farklı dokularının beraber kullanılması şık bir tezatla malzemelerin yapısını öne çıkarıyor.    

Melis Erdoğan, Ceylan Toplamaoğlu

Melodik bir tınısı olan Kia Ora ismini seçerken ikili, olumlu anlamı olan bir marka adı bulmaya odaklanmış. Yeni Zelanda dilinde ‘merhaba’ anlamına gelen Kia Ora, ‘sana bolluk, bereket, zenginlik diliyorum’ gibi temennileri da bu altı harfin içine sığdırıyor. Melis ve Ceylan’ın elinde şekillenen Kia Ora logosu ise köşeli formlardan hoşlanan ikilinin tarzına gönderme yapıyor. Üstelik logodan ziyade çantaların üzerinde bir aksesuar gibi konumlanan bu simge, tasarımlara göze batmayan bir şıklık katıyor. Tam da markanın vurgulamak istediği gibi...

Ceylan ile Melis tasarımları için ilhamı hayatı besleyen her şeyde bulabildiklerini söylüyor. “Bu bir yaprağın rengi de olabilir, yerdeki bir karo deseni de. Hatta telefonlarımızın fotoğraf galerisi sevdiklerimizin fotoğrafları yerine bize ilham veren bu karelerle dolu.”

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Sezai Selek Sokak Nur Apartmanı 20/2, Nişantaşı
İstanbul

İletişim: