Disko’nun B Yüzü: Tonbe

Barlar ve pub'lar
Disko’nun B Yüzü: Tonbe

Daha önce seni hiç dinlememiş birine, kendini ve müziğini nasıl anlatırdın?

Asıl adım Milos Djordjevic, mahlasım Tonbe. 27 yaşındayım, Smederevo’da doğdum (Belgrat’tan 50 km uzaklıkta bir yer) ve hâlâ orada yaşıyorum. 17 yaşında DJ’liğe başladım, prodüksiyonlara ise sanırım 20 yaşındayken. Müziğimin belli bir dinamiği var, iyi bir hikâyesi ve harmonisi. Tekrarlara dayalı sinir bozucu parçaları sevmiyorum.

 

Prodüksiyonların deep house ve nu-disco odaklı. Nu-disco sevdan nasıl başladı?

Başlarda tech house ve tekno çalıyordum. O zamanlar en sevdiğim plak Funk D'Void - ‘Emotional Content’ti. Bryan Zentz, Oxia, Trevor Rockcliffe, Leandro Gamez, Nils Hess, Nathan Coles gibi sevdiğim çok fazla isim vardı. Olgunlaştıkça deep house çalmaya başladım. Asıl aşkım deep house’dur. The Timewriter, Terry Lee Brown Jr, Kevin Yost, Miguel Migs ve Milton Jackson’ı çok severim, ne zaman deep house çalsam setimde yer alır bu isimler. Yıllar sonra ise nu-disco’ya tutuldum, kendimi buldum bu müzikte. Ben küçükken babam çok iyi disko ve funk müzikler dinlerdi, onun plaklarını güvenli bir yerde saklıyorum. Nu-disco’ya sevdalanmamın nedeni budur, eski ve yeni bir arada bu müzikte. Modern dans müziğinin kökenleri de disko ve funk zaten.

 

‘Audio Slut’ adlı bir EP yayınladın kısa bir süre önce. Biraz anlatır mısın bu EP’yi?

İlk parça ‘Audio Slut’ 80’lerin ortasındaki break dance sound’unun hissedildiği bir kulüp parçası. Gecenin doruk noktası için uygun bir parça kesinlikle. İkinci parça ‘Palm Springs’in yaratım sürecinde ise Palm Springs hakkında bazı videolar izlemiştim. Müthiş bir yer, parçaya bu sebeple ‘Palm Springs’ adını verdim. Disko dönemi etkilerinin hissedildiği, synth’lerin öne çıktığı bir parça. Güneşli günlerde, elinizde soğuk içeceğinizle takılırken iyi gider. Üçüncü parça ise ‘Audio Slut’ın Noe Spesielt remiksi. Love Style Records’un sahiplerinden biridir kendisi. Çok sevdiğim, deep house bir parça bu.

 

Senin için DJ’liğin altın kuralları neler?

İyi bir konsepte oturtulmuş ve yerinde seçilmiş parçalar, iyi bir hikâye… Miks yeteneği bence çok önemli değil.

 

Bu aralar neler yapıyorsun?

Yeni müzikler üzerinde çalışıyorum. Bir süre önce New York’tan King Street Sounds ile anlaşma imzaladım. Sırbistan’da pek çok partide çalıyorum. Temmuz’da iki performans için Avusturya’ya gitmiştim, Sırbistan dışındaki ilk performanslarımdı. Ekim’de tekrar gideceğim.

 

Sence bu yazın parçası hangisiydi?

Jay C - ‘Fab Freddy Said’ (Peter Horrevorts Remix). Ne zaman çalsam, insanlar kendinden geçiyor.

Yayınlandı: