Minipax Festival 2015

Barlar ve pub'lar
Minipax Festival 2015
Damian Lazarus: Chris Rubino

Nedir? Yıl boyunca pek çok DJ’i yurt dışından İstanbul gecelerine transfer eden NewSpeak ekibinin ikincisini düzenlediği festivali. Beş sahnede 50’den fazla ismin arzıendam ettiği bir maraton Minipax. Konsept kısaca ye-iç-güneşlen-yüz-dans et (tabii Karadeniz suları sizi cezbediyorsa)  şeklinde.

 

Bu isimlere şapka çıkarılır

Ellen Allien

BPitch Control etiketinin kraliçesi, Berlin gecelerinin artık bir nevi veteranı. BPitch’in kendine has sound’una hangimiz vurulmadık ki geride bıraktığımız 16 yılda? Onsuz Berlin kulüp sahnesinin bambaşka olacağı konusunda ise pek çokları hemfikir. Haziran ayının sonunda ‘High’ adlı dumanı tüten EP’sini piyasaya süren Allien’ın dans ettirmek ve dinleyeni kendine hayran bırakmak konusunda ne kadar işinin ehli olduğunu İstanbullular olarak artık hepimiz biliyoruz. Müziğe başlamak için sebebiniz dahi olabilecek bir ikon o. Kaçmaz.

 

Damian Lazarus

Dans müziğini fazlasıyla etkileyen isimlerden bir diğeri. Bu sefer Berlin’de değil bir başka müzik cenneti Londra’dayız; başkomutan Damian Lazarus’un hayata geçirdiği plak şirketinin adı ise Crosstown Rebels. Tüm underground’luğuyla klasik bir plak şirketinden ziyade müzikle ilgili yaratıcı insanların bir araya geldiği bir kolektif olan Crosstown Rebels’tan son olarak geçtiğimiz aylarda Fur Coat’un ‘Berlin Chronicles’ EP’si ve Felix Da Housecat’in Aphrohead adlı alter egosunun bir mahsulü olan ‘Let’s Prance’ EP’si yayınlanmıştı.

 

Pan-Pot

Hiç eskimeyen isimlerden biridir tekno büyücüleri Pan-Pot. Tassilo Ippenberger ve Thomas Benedix ikilisi 10 seneyi aşkın süredir dinleyicisini mest etmekle meşgul. Bu yaz Glastonbury havası da soluyan ikilinin bu yıl yeni bir albüm yayınlayacağı haberini verelim ve Pan-Pot’u Minipax’te kaçırmamanız gerektiğini ekleyelim. Ne de olsa Resident Advisor’daki 6000 küsur takipçileri yanılıyor olamaz!

 

Ve diğerleri…

Kimler yok ki Minipax’te? Çakışan performanslar sebebiyle kimi dinleyeceğinizi şaşırmanız kuvvetle muhtemel. “Dans parçaları yapmakla kalmıyor, hikâyeler anlatıyoruz,” diyen ikili Benoit & Sergio (live), Hollanda’nın house neferi Boris Werner, Fransız house ortamlarının yetenek fışkıran yükselişteki isimlerinden Darius (disko ve funk soslu house müzik sizin kaleminizse tavsiyemizdir), Life and Death etiketinin patronu DJ Tennis, ‘Fading Love’ adlı ilk albümüyle yılın en iyilerinden birine imza atan George FitzGerald, canlı performansıyla Guti, Art Department’dan bildiğimiz Kenny Glasgow derken DJ Hype, Gaiser, Magda, Rødhåd, Subb-an, Adam Shelton, Tube & Berger ile Ah! Kosmos, Grup Ses Beats ve daha pek çok yerli isim çalıyor.

 

Detaylar www.facebook.com/MinipaxFestival’da. Biletler: www.tixbox.com.tr

Yayınlandı: