İstanbul’da Bollywood rüzgârı

İş Sanat sezonu görkemli ve rengârenk bir gösteri ile kapatıyor, ‘Bollywood Geçidi’ (A Passage To Bollywood) ile sahnede Hint rüzgârları esiyor. Karşınızda, gösterinin koreografı Ashley Lobo

bollywood
Bollywood Geçidi
Advertising

Kurucularından olduğunuz Navdhara India Dance Theatre’da Batı danslarının tekniklerini Hindistan’a özgü felsefelerle harmanlıyorsunuz. İkisi arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz?

Danscılarımız hem Hint hem de Batı danslarını oğrendikleri bir eğitimden geciyorlar. Bale gibi Batı dansları onlara fiziksel anlamda farklı bir bakış acısı kazandırıyor. İşin duygusal ve insani yanını ise Hint kulturu besliyor. İnsan dünyanın her yerinde insandır, bu sebeple anlattığımız duygular ve oykulerle seyirci kolayca bağ kurabiliyor. Olay tamamen Batı’nın cesaretini ve buyukluğunu, Doğu’nun duygusal kırılganlığı ile harmanlamaktan geciyor.

Navdhara India Dance Theatre için basitlik ve iletişim çok önemli kavramlar. Neden?

Sanat iletişimden ibaret. Bunun en basit yolu da duyguları paylaşmak. Herkes gülüyor, ağlıyor, kıskanıyor, üzülüyor ve mutlu oluyor. Bu seviyede iletişim kurabilmek çok önemli.

‘Bollywood Geçidi’nde izleyicileri neler bekliyor?

İnişli çıkışlı duygularla dolu, rengarenk bir gosteri bekliyor sizi. Arkadaşlık, ilişkiler, sadakat, acı, romantizm ve neşe hakkında duygusal bir yolculuk… Sonunda kendinizi dans ederken bulabilirsiniz.

Bollywood filmlerinin hissiyatını sahneye taşımanın sırrı nedir?

Her başarılı Bollywood filminde duygusal ve dramatik bir öykü anlatılır, bolca iyi müzik kullanılır. Biz de gosteriyi yaratırken aynı yolu izledik.

Ashley Lobo

Pek çok Bollywood şarkısı dinleyeceğiz gösteride. Şarkıları hangi kriterlere göre seçtiniz?

Farklı türlerden popüler şarkılar seçtim. Önemli olan şarkıların birbirinden farklı olmasıydı boylece daha geniş ve ceşitli bir tablo ortaya koyabilecektik. Öykünün dramatik yanını besleyen şarkılar da elbette cok önemliydi.

30 yılı aşkın kariyerinizde hem dans ettiniz hem de koreografi ile ilgilendiniz. Koreografisini üstlendiğiniz yapımlar arasında ‘West Side Story’ ve ‘Jesus Christ Superstar’ da vardı. ‘Bollywood Geçidi’ diğer işlerinizden hangi yönleriyle ayrılıyor?

Diğer yapımlar öceden yazılmıştı. ‘Bollywood Gecidi’ ise orijinal. Muzik seciminden, koreografisine ve senaryosuna kadar her şeyini ben yaptım.

Bollywood’u tüm dünya için çekici kılan nedir sizce?

Bollywood hayat, renk, muzik, dans ve dramayla doludur. İnsanlar eğlenmek istiyor ve Bollywood onları eğlendiriyor.

Bir performans sanatçısı ve koreograf olmak arasında ne gibi farklar var?

İkisi de muhteşem ama hicbir şey seyirciyle yuz yuze olmanın yerini tutamaz. Koreografinin ise ayrı bir cekiciliği var, istediğinizi yaratabilme özgürlüğüne sahipsiniz. 

Salı 23, İş Sanat, 20.30, 20-100 TL.

Üç maddede 'Bollywood Geçidi'

1
bollywood

Gösteri, Mumbai'de tutkularının peşinden giden genç bir köy çocuğunun maceralarını ve hayallerindeki kadınla kurduğu hikayeyi anlatıyor.  

2
bollywood

Hint danslarının yanı sıra yoga ve meditasyona da gösteride yer var. "Yoga ve meditasyon inszana dinginlik verir. Dansçıların gösteriye kendilerini adayarak dans edebilmeleri için önemlidir bu. Prana Paint adlı bir teknik geliştirdim. Nefes ve cilt odaklı bu hassaslaştırma tekniği sayesinde dansçılarımız daha organik bir yaklaşımı benimseyebiliyor." diyor Asley Lobo. 

Advertising
3
bollywood

Sahnedeki dansçıların hepsi 'Going Home' (Eve Dönüş) adlı, ülke çapındaki yetenekli dansçıları hedefleyen burs projesine dahil olmuş isimler. Bu burs projesi Hindistan'daki genç dansçıları bir araya getirmek amacıyla kurulan Navdhara India Dance Theatre tarafından hayata geçirildi.

Advertising