Ahmet Kayhan röportajı

zingat.com CEO’su Ahmet Kayhan ile konuştuk.

Ahmet Kayhan
Time Out Istanbul editors |
Advertising

Balat’ın son dönemdeki yükselişi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu popülerleşmenin sebebi sizce nedir?
Lokasyon, lokasyon, lokasyon! Balat, hem tarihi hem de lokasyonu itibariyle İstanbul’un en özel bölgelerinden biri. Geçmişte de mimari tarzı ve altyapısıyla farklı bir üsluba sahip olmuş, ancak Cumhuriyet ve sonrasında popülerliğini bir nebze kaybetmiş. Son dönemde gösterilen ilgiyle beraber itibarının artmasının yanı sıra lokasyonu, fiyatların görece düşüklüğü, mimari doku, sokaklarında yürüdüğünüzde eski şehrin kokusunu hissetmeniz Balat’ı popüler kılmaya devam ediyor.

Balat son dönemde emlak sektörü içinde nasıl bir konumda?
Özellikle eski binaları satın alarak, restore ederek, koruma ve ileriye dönük daha romantik yatırım tercihi olan insanlar için çok avantajlı bir bölgeye dönüştü. Tüm bu gelişmelerle birlikte Balat’ın ekonomik değer yarattığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Balat’ın emlak konusunda geleceğini nasıl görüyorsunuz?
İstanbul’u gayrimenkul özelinde nasıl görüyorsak Balat’ı da aynı şekilde yükselen bir grafikte, son derece pozitif olarak görüyoruz. Nüfusu genç ve emlak sahipliği düşük olan bir ülkede bu kadar şehir merkezinde ve sorumlu kentselleşmenin güzel bir örneği olabilecek bir bölgeyi ihmal etmek çok mümkün değil. Balat, aynı zamanda kira getirisi anlamında da çok iyi dönüşler sağlıyor.

Balat’a daha çok hangi gelir grubundan, hangi mesleklerden insanlar rağbet ediyor?
Zingat Bölge Raporumuzda Balat ile ilgili bilgilere baktığımızda Balat’a dair demografik veriler bize şunu söylüyor. Balat’ın ortalama kişi başı geliri yaklaşık 3 bin 126 TL civarında. Balat’ta ortalama hane halkı sayısı 2.55 oranıyla İstanbul ortalamasının altında kendini gösteriyor. Balat’ta yaşayanların yaş ortalaması 29.23. Bu rakam İstanbul ortalaması olan 28.58 oranının biraz üzerinde seyrediyor. 

Advertising