Yona Grunberg

Yona Grunberg röportajı

Forno Balat’ın sahibi Yona Grunberg ile konuştuk.

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

Balat son yılların yükselişteki semtlerinden biri. Siz bu popülariteyi neye bağlıyorsunuz?
Tabii ki yalnız kendi adıma konuşabilirim ama sanırım diğer insanlar da ayni hislere sahipler çünkü dükkânıma gelenler de hep ayni özlemleri dile getiriyorlar. Balata gelmeden önce ben büyüdüğüm İstanbul’u çok özler bir şekilde koşuşturup duruyordum. Şehrin uğultusu ve karmaşası bana da sürekli acele etmeliyim hissini veriyordu. Her gün biraz daha dünya üzerinde herhangi bir büyük şehirde olabilirim hissine kapılmaya başladım. Komşusu pencereden sarkan, sokaklarında oynadığımız bildiğim tanıdığım İstanbul’u özlüyordum. Ve daha önce gelmememe rağmen bir arkadaşımın sayesinde Balat’ta buldum kendimi. Daha ilk andan yıllardır özlediğim mahalle ruhunu hissettim, neredeyse toprağı öpecektim! Buradaki sessizlik, yandaki esnafta dükkânımın anahtarının olması, acele etmeden tadını çıkartarak yasamak ve daha bir suru sıcaklık bana Balat’ın hediyesi oldu. Neredeyse geçmişimdeki sade dingin İstanbul’dayım gibi ama karşıda, iki adım ötemde, yeni İstanbul’un çağa uygun desteği var!

Balat’ta mekân açmaya nasıl karar verdiniz? Balat’ın yükselişe geçişi bu kararınızda etkili oldu mu?
İki yıl önce burayı görür görmez hayalimdeki dükkânı burada açmaya karar verdim. Balat’ın yükselişinin farkında değildim. Zaten o da sonradan oldu galiba. Tek nedenim İstanbul’daki hayatimin büyük bir parçasını burada geçmek istediğime karar vermemdir. Daha dükkânı açmadan bakkal amcayla çay içmeye başladım ben.

Balat sizce yeni Karaköy olacak mı? Şu anda nasıl bir kitle rağbet gösteriyor Balat’a? Gözlemleriniz neler?
Bence Balat en önce sokaklarının yapısı nedeniyle Karaköy’den farklı olur. Burada renkli ve inişli çıkışlı ara sokaklar var, dolaşanları bir anda iki adim ötesinde ne olduğunu bilmediği bir maceraya sürükler. Karaköy ise sanki bir bütün, daha düzayak. Yandaki kafeye geçiyorsun. Bardaki müzikle uzunca bir yol yürüyebiliyorsun keyfi başka. Balat saklar içindekini, siz bulursunuz. Sanırım sizin sorunuz Balat, Karaköy gibi popüler olur mu. Bence çok popüler olur çünkü İstanbul’un içinde Balat bir dünya ve insanlar bunu hissediyorlar. Alternatif dükkânlar çoğalır, sanat, müzik eklenir. Aksamlarıysa bir ara sokakta bol eğlenceli çingene düğününün şahidi, bir tavla turnuvasının ortağa olmak yeni insanlarla tanışma fırsatlarını barındırır.

Balat’ın bir mekan sahibine sunduğu avantajlar ve dezavantajlar neler?
Hedefin sürüme yönelikse burada onu aramamak gerekir, ben minik ve çalışan bir dükkân sahibi olarak kalite ve sakinlik arama niyeti ile başladım, oldu. Daha ilk günden benim dükkânım biraz Balat’ın içinden aranıp bulunsun istemiştim ve ara sokakta saklanmıştım.  Beklentileri kapısının önünden çok insan geçsin isteyen bir iş yeri için bu bir dezavantaj olabilir. Lahmacunumu ve kahvaltımı bulmak için insanlar geldiği zaman özellikle Balat ve tatlarım için geldiklerini biliyorum. Yol üstü değil çünkü. Bunun yerini de hiçbir şey dolduramaz! Yani aynı şey avantaj veya dezavantaj olabiliyor, nereden geldiğime bağlı.

Balat sizce mekân açmak dışında oturma hayali de kurulabilecek bir semt mi?
Kesinlikle. Benim dükkânımın üstündeki küçük dairemde kaldığım da oluyor. Annem oralarda dükkân açma neler olur kim bilir dedi, hiçbir şey olmadı hatta çok güzel oldu!Ben gece sokaklarda güvenle dolaşıyorum, geziyorum.

Üstelik sokaklarda neler oluyor neler, istersem iki adım ötedeki çarşıya gidiyorum, istersem açık arttırmalar var mütevazı ve çok eğlenceli, Balat bu açık artırmaların merkezi olacak galiba, özlediğim küçük esnaf var manav, bakkal ve de şaşırtıcı ama yöneticisi kadın olan çok kafe ve dükkân var burada. Her şekilde sohbet şahane.

Balat’ta çalışıyorsunuz, peki oturduğunuz semt de Balat mı?
Beni bıraksan Balat’ta otururum, çok da oturan var. Yabancı asıllı sanatçılar, reklamcılar, mimarlar ve bir sürü enteresan insan çoktan burayı bulmuş! Henüz su anda oturmuyorum okula giden oğlum var, düzenim kurulu. Ama oğlum gidince eşimi alıp buralara kaçmayı düşünüyorum doğrusu! 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm