12. Onur Yürüyüşü

Etkinlikler

Time Out diyor ki

Friendly warning! We're working hard to be accurate. But these are unusual times, so please check that events are still happening.

Onur Yürüyüşü 11 senedir aynı tarihlerde yapılıyor fakat geçen sene bir başkaydı. Gezi’nin birleştirici gücü ile teması ‘direniş’ olan Onur Haftası ve sonrasında gerçekleşen yürüyüşte “Ya hep beraber ya hiçbirimiz!” sloganı boşa gitmemiş, kitle İstiklal’e sığmamıştı.

 

Yürüyüşü bu kadar özel ve güçlü kılanın Gezi ruhu olduğu yadsınamaz bir gerçek. Olaylar süresince en önlerde yer alan, birlikteliği, yan yana gelmeyi en içten savunan LGBT bireylerin homofobik algıyı kırmayı başarması, yürüyüşe her zamankinden kalabalık bir katılım olarak yansıdı. Katılanlar hatırlayacaktır; birlikteliğin çeşitliliği, enerjisi bir başka, yıllardır hareketin içinde olan insanlar için ise hem şaşırtıcı hem de inanılmaz derecede sevindiriciydi. 2010 yılında sadece 5000 kişiye ulaşan rakamın geçtiğimiz yıl -dile kolay- 50.000’in üzerinde olduğu, yürüyüşün Güneydoğu Avrupa’da ve Türkiye’de düzenlenen en kalabalık Onur Yürüyüşü olduğu söyleniyor.

 

Biz yine 22. LGBTİ İstanbul Onur Haftası'nın son gününde gerçekleşen yürüyüşte olacağız, sizi de bekleriz! Seçil Epik

Yayınlandı:

Ayrıntılar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler