3Dörtgen

Etkinlikler Üsküdar
3dörtgen

Time Out diyor ki

Teknoloji alanındaki haberleri takipteyseniz fark etmişsinizdir, son zamanlarda 3D yazıcılar revaçta. Çıkan haberler kolu olmayan oğlu için ucuza protez basan baba, 3D yazıcılarla yapılan evler, arabalar gibi uç noktalarda gezse de aslında hayatımızı modifiye edebilme şansı sunan bu teknoloji hiç de erişilmez değil.

 

Dijital tasarımları somut cisimlere dönüştüren baskı makineleri kısaca 3D yazıcılar. Sırrı evlerimize sığabilecek boyutlarda olabilmesi ve dilediğiniz modeli basabilme özgürlüğü vermesinde saklı. Ev tipi bir 3D yazıcı ortalama 1000 ile 5000 dolar arası bir fiyata satılıyor ve malzeme olarak eriterek şekil verebileceği, makara olarak satılan bir çeşit plastik kullanıyor. Daha karmaşık yazıcılar da mevcut; seramik benzeri malzemeler kullanan ya da doku basarak yapay organ üretimi konusunda çalışmalarda kullanılan yazıcılar gibi. Geleceğin üretim şekline yön veren bir teknoloji bu, Obama’nın bir konuşmasında 3D yazıcılara değinip “yarattığımız her şeyi kökten değiştirme” potansiyelinin altını çizmesi boşuna değil.

 

 

Türkiye’deki devlet adamlarının diline dolanacak kadar yaygınlaşmamış olabilir ama yanı başımızda bir 3D yazıcı üssü var aslında: 3Dörtgen. 3D baskı-tarama hizmeti sunan, yazıcı ve malzemesi satan bir kafe burası, ayrıca dijital dünyanın tartışmalı para birimi Bitcoin’in Türkiye’de geçerli olduğu nadir yerlerden. Kapıdan içeri girdiğinizde sıradan bir kafe olmadığını fark ediyorsunuz zaten. Çay-kahve, ev yapımı çorba ve sandviçler eşliğinde oturup saatlerce çalışmanız için müsait bir yer olmasının yanı sıra renk renk 3D baskı mamulleri ve yanı başındaki atölyede çalışanlarıyla bir yaratıcılık vahası olduğu belli.

 

Oto sanayi sektöründe çalışanlardan mimarlara pek çok farklı meslek 3Dörtgen’in hizmetlerine ilgi gösteriyor. Sebebi zihinlerindeki projeleri kolayca somut hale getirebilmesi, düşük maliyetli prototipler yaratabilmesi. Profesyonel hayatınızla sınırlı değilsiniz elbette. Başka kimsede olmayan bir telefon kılıfı ya da kırılan tencere sapınız; bastırabilecekleriniz hayal gücünüze kalmış. Şablonlar için kullanılan format her 3D tasarım programında geçerli olan .stl dosya formatı. İnternet üzerinden birçok tasarım da thingeverse.com ve youmagine.com gibi sitelerden paylaşılıyor. 3Dörtgen’e ilettiğiniz tasarımlar uygunluk açısından incelendikten sonra size çıkacak ürünün gram ağırlığı başına bir fiyat teklifi veriliyor ve üretimi başlatabiliyorsunuz. Sadece 3D yazıcı teknolojisiyle tanışıp, cihazları incelemek için de yolunuzu düşürebileceğiniz 3Dörtgen, 3D yazıcı eğitimi veren atölyelere de ev sahipliği yapıyor.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Alemdağ Caddesi 58
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazartesi-cumartesi 09.00-18.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler