Aslı Filinta ile Arola Dizayn Brunch

Etkinlikler
Aslı Filinta ile Arola Dizayn Brunch
Fotoğraf: Julien Aksoy

İki Michelin yıldızlı şef Sergi Arola’nın yenilikçi İspanyol lezzetlerini İstanbullularla buluşturduğu Arola Restaurant’da, Raffles İstanbul’un Executive Şefi Omar Mosquera ve moda tasarımcısı Aslı Filinta’nın beraber tasarladıkları brunch mönüsünün sunulacağı Arola Dizayn Brunch, kuşkusuz alışılmışın dışında bir birlikteliğin ürünü. 28 Mayıs'taki brunch’a katılan misafirler, restoranın içinde kurulan Aslı Filinta pop-up mağazasında ‘pre-fall’ koleksiyonundan alışveriş yapma fırsatı da buluyor.

 

Gastronomi ile moda tasarımı hangi ortak paydada buluşuyor merak ettik, kafamızı kurcalayan soruları tasarımcı Aslı Filinta ve şef Omar Mosquera’ya sorduk.

 

Nedir bu ‘design brunch’?

Omar Böyle bir tasarım brunch'ı konseptini daha önce Sergi Arola ile Paris’te gerçekleştirmiştik. Gastronomi gerek yemeğin içeriğinin oluşturulması, gerekse sunumu ile birçok malzeme arasında ilişki kurduğunuz bir tasarım olduğu için farklı branşlardan tasarımcılarla bir araya gelip, onların işlerinden ve kendilerinden esinlenerek bir brunch mönüsü oluşturma fikri benim için çok heyecan verici.

Aslı Önce onun mutfağında sonra benim atölyemde buluştuk. Birbirimize tasarım süreçlerimizden bahsettik. Mutfakta tadım yaptık, atölyede kumaşlara ve koleksiyonun hikayelerine daldık.

 

Moda, gastronomiyle hangi ortak noktalarda birleşiyor?

Omar Bir moda tasarımcısı nasıl yıl içinde koleksiyonlar hazırlıyorsa, biz de yıl içinde sezona göre değişen mönüler hazırlıyoruz. Nasıl bir modacı yazın ipek veya keten, kışın, yün, kaşmir kullanıyorsa, biz de baharda enginar, sonbaharda trüf mantarı gibi mevsiminde olan malzemeleri kullanarak mönüler yapıyoruz. Bir palto size çok iyi ısıtabilir ama belki üstünüzde güzel görünmez, bir yemek de çok doyurucu ve lezzetli olabilir ama hepsi tabakta iyi durmaz, göze hitap etmeyebilir! Kısacası, aralarında çok büyük benzerlikler var, süreç ve son mamulün görselliği bu benzerlikler arasında.

 

Aslı’nın koleksiyonundaki hangi unsurlar hazırlanan tatlara ilham verdi?

Omar Ona ilham veren lotus çiçeğinin sembolize şeklini brunch mönüsünün çeşitli noktalarında, tatlılarda, ayrıca mekân tasarımında görebilirsiniz. Koleksiyonundaki transparan temalar, karşınıza bir ravioli olarak çıkabilir mesela! Ayrıca Aslı’nın zevkleri ve sevdiği lezzetler de mönüde etkin rol oynayacak. Mesela Bloody Mary çok seviyor ve biz onun adına üç farklı Blood Mary hazırladık bu mönüde. Keza suşi ve deniz ürünlerine olan ilgisi bazı tabaklar için kafamda yaratıcı fikirler oluşturdu.

Aslı Tasarlanan tatlardan benim favorim de ravioli. Lotus çiçeğinin sembolünden ve anlamından etkilenmiştim, 2016 Pre-Fall koleksiyonumda da desen olarak hazırladım. Şans eseri Şef Omar için de özel bir anlamı varmış ve kendine dövmesini yaptırmış. Hazırlanacak ravioli’nin en üst katında transparan incecik hamurdan bir çiçek yer alıyor.

Yayınlandı:

LiveReviews|0
1 person listening