İstanbul Coffee Festival

Etkinlikler, Festivaller
İstanbul Coffee Festival

Nitelikli kahve mekânları hızla çoğalırken şehrin kahve kültürü de giderek gelişiyor. Bu duruma kayıtsız kalmak istemeyenler ilk defa bu ay düzenlenen İstanbul Coffee Festival’da hazır bulunsun. 

 

Şehirden yükselen kahve kokularını arttıran, ataktaki kahve furyasına biraz daha gaz veren bir festivalle bitiyor sene. Bu sene ilk defa düzenlenen İstanbul Coffee Festival, şehrin hatırı sayılır kahvecilerini keşfederken dünyanın farklı bölgelerinin kahvelerini tatmak için birebir. Galata Rum Okulu’nda düzenlenen festivalde büyüklü-küçüklü, bağımsız kahve dükkânlarının çoğunlukta olduğu standlar kuruluyor. İlk günü sektörden profesyonellere hitap eden festivalin kalan üç günü, dörder saatlik seanslara ayrılmış. Festival programında biletinizin geçerli olduğu seans dahilindeki tüm etkinliklerden faydalanabiliyorsunuz. Afrika’dan gelen nadide kahveleri tattıktan sonra, eski dost Türk kahvesine dönebilir, sunulan atıştırmalıklarla enerji depolayıp akustik caz konserlerine kaptırabilirsiniz kendinizi. Milk Gallery’nin düzenlediği ‘Coffee & Life’ temalı sergi ise tadıma ara verip biraz damağınızı dinlendirmek için ideal bir mola.

 

 

KİMLER FESTİVALDE?

Şehrin parmakla gösterilen baristalarını bir arada bulmak için de kaçınılmaz bir fırsat İstanbul Coffee Festival. Efsane espresso makinelerinin markası La Marzocco’nun artizan barında şov havasında tadımlar gerçekleştiriliyor. Ayrıca Specialty Coffee Association of Europe’un buradaki ayağının düzenlediği İstanbul Kahve Şampiyonası’nda Barista, Cezve (Türk kahvesi), Brewers Cup (demleme), Roasting Challenge (kavurma), Latte Art kategorileri altında en iyiler belirleniyor. Bu şovlara seyirci kalmak zorunda da değilsiniz; seminerlere katılıp kahvenin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Video art odasında ise kahve ile ilgili çeşitli filmler ve belgeseller dönüyor. Kronotrop sponsorluğunda gösterilen ‘A Film About Coffee’ ise kahve seven herkesin izlemesi gereken, yepyeni bir belgesel. Ruanda’dan Tokyo’ya kahvenin dünyanın her yanındaki hikâyesini takip eden, bu sihirli içeceğe yazılmış bir aşk mektubu. Kitaplar, kahve ekipmanları, bardaklar, termoslar gibi envai çeşit ürünün satıldığı festival yılbaşı alışverişi için de kayda değer. Yeni yıla girmeden enerji depolamak, birbirinden özel kahvelerden ilham almak için bir uğrayın.

 

 

Üçüncü dalga kahve ne demek?

İlk defa düzenlenen İstanbul Coffee Festival'le kahve kültürünü kutlamadan önce 'üçüncü dalga kahve' ne demek öğrenin.

Yayınlandı: