İstanbul Culinary Institute

Etkinlikler Fatih
Culinary Institute

Time Out diyor ki

Mutfakta vakit geçirmeyi hayatının bir parçası sayanlar işin püf noktalarını öğrenip daha da güzel yemekler hazırlama peşindeler. Bu ihtiyaç nasıl giderilebilir diye yola çıkıp eğitim ve üretim merkezi Culinary Institute’yi ziyaret ediyoruz.

Burası yedi katlı bir bina. Asıl mutfak işleri dört kata yayılmış. Giriş katında sizi bir kafe ve satış reyonu karşılıyor. Bu bölümde her gün mekânın kendi üretimi mısırlı ekmekten bulmak mümkün. Bunun yanısıra farklı pastane ürünleri vitrinin arkasından insanı cezbediyor. Kısacası burası çay-kahve-tatlı kısmı olarak adlandırılabilir. Büyük camlı bölmede, Saros’tan getirilen kuru meyveler, reçeller, turşular, çaylar  ve marmelatlar satışa sunuluyor.

Hiç vakit kaybetmeden katları sırayla çıkmaya başlıyoruz. Giriş katının hemen üstündeki asma katta restoran var. Burası mekânın herkese açık olan bölümü. Her sabah saat 7.30’da kahvaltı çıkıyor. Günlük a-la-carte menüler ise her öğlen 12.00’de servis edilmeye başlanıyor. Her hafta ‘haftanın yemekleri’ adı altında farklı tatlarla tanışıyorsunuz. Öğleden sonra 15.00 civarı bu bölümde kahve, şarap servisi ve bazı atıştırmalıklar sunuluyor. Bir üst kattaki mutfak bu restorana ait. Enstitünün kursiyerleri teorik kurslarını tamamladıktan sonra bu mutfakta staj yaparak misafirlere yemeklerinden tattırıyorlar. Katları çıkmaya devam ediyoruz. Üçüncü kat belki de en önemli bölüm çünkü öğrenciler kurs esnasında yemekleri burada yapıyor. ‘Okul mutfak’ denen bölümde yan yana bir düzine ocak karşılıyor sizi. Üst kısımdaki dolaplarda onlarca baharatlık dizili. Buzdolabı, elektrikli mutfak aletleri, evyeler, ekmek ve pasta yapımında kullanılan fırınlar sıralanıyor ardısıra. 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kadir Has Caddesi
İstanbul

İletişim: