Korhan Başaran 3-2=1_>0

Etkinlikler
0 Beğen
Kaydet
Korhan Başaran 3-2=1_>0

Kaotik atmosferiyle boğan, enerjimizi sömüren İstanbul’u kendisine yetmiyor diye terk eden, enerjisi hayli yüksek biri Korhan Başaran. Zamanında kapalı gişe oynayan ‘Hürrem Sultan’ın başrollerinden biriyken yeni projelere ve taptaze bir kariyere yelken açmak için New York’a uğurlamıştık onu, şimdilerde yeni gösterisi vesilesiyle bir kez daha kendisiyle aynı havayı soluyoruz.

 

Ne yaptı, ne etti?

Bilkent ve Ankara Devlet Opera ve Balesi’nden sonra gelen yedi yıllık İstanbul macerasını daha çok projede yer alabilmek ve daha çok insana ulaşabilmek amacıyla sonlandırdı Başaran. New York’a gittiğinde üç farklı projeye dahil olarak enerjisini kanalize edebileceği alanlar buldu, aynı zamanda Cunningham’dan burs aldı. Kendi projelerine zaman ayırırken başka koreografların işlerinde de görev aldı. Kısa zaman önce DanceMotion USA’in projesinde David Dorfman ile beraber sahnedeydi. New York Times gibi birçok mecra ‘Unsettled’ adlı bu şova büyük yer ayırdı, aynı proje içinde yer alan Aslı Güneş Sümer ve Evrim Akyay da övgüler topladı. Bu şovun Mart ayında İstanbul ayağının gerçekleştirilmesi de planlanıyor, anlayacağınız David Dorfman ve DanceMotion USA’i burada da görme şansına sahip olacağız.
 

 


İstanbul’a dönüş

Çok ses getiren ‘Unsettled’ projesinin Mart ayındaki gösteriminden önce Başaran koreografisini yaptığı yeni gösterisiyle Akbank Sanat’ta. 3-2=1_>0 (Üç Eksi İki Eşittir Bir Büyük Eşittir Sıfır) adlı bu şovda Başaran’a yine Aslı Güneş Sümer ve Evrim Akyay eşlik ediyor. Gösterinin entresan adının arkasındaki anlam ise Başaran’ın hayatında ve kariyerinde kapanan bir döneme vurgu yapıyor. Sanatçının bu sezon sergileyeceği gösteriler henüz kendisinin de adını koyamadığı bir finale selam çakıyor aslında. Zıtlıkları içinde barındıran şov daha önceleri de Başaran’ın projelerinde gördüğümüz iniş ve çıkışlara yer veriyor. Sesin sessizliğe ve hareketin dinginliğe dönüşmesinden ilham alan proje estetik ve yenilik arayışında formun bulunmasını, kaybolmasını ve yeniden oluşmasını konu alıyor. Ay boyunca üç kez sahneleniyor gösteri, birini mutlaka yakalamaya bakın.
 

Başaran’ın Gezi olaylarına adadığı ‘Fearless’ projesinden de bir havadisimiz var. Projenin ilk aşaması olan 2. RAu Haziran ayında sahnelenmişti, Başaran’ın bundan sonraki hedefi ise ‘Fearless’a gereken önemi verecek bir sponsor bulup gösteriyi büyütebilmek ve altında yatan anlamın hakkını verebilmek, kısacası uluslararası arenada, daha geniş bir kitleye ulaşabilmeyi planlıyor Korhan Başaran.

 

Sırada ne var?

New York’taki dans mecralarının gönlünü ilk gittiği dönemde fethetmişti Başaran, bu başarıdan aldığı cesaretle bahar aylarında çok daha büyük bir projeyi hayat geçirmeye hazırlanıyor. Eric Garner’ın ölümünün ardından ‘I Can’t Breathe’ sloganıyla tekrar tüm dünyada gündeme gelen aşırı şiddet olaylarına ithafen Times Square’de bir gösteri yapmayı planlıyor, eğer ajandaları örtüşürse büyük bir isim de orada olacak, Yoko Ono. Başaran’dan güncel haberler için takipte kalın.  

Yayınlandı:

LiveReviews|0
1 person listening