Mutfak ve İtiraflar

Etkinlikler
Mutfak ve İtiraflar

Kim bu parmaklar?

2002’de Kanada’da kurulan bir sirk topluluğu, ama palyaçolarla hayvanlarla gösteri yapanlardan değil. Cirque du Soleil’i anımsatan bir gösterinin modern dansla iyice bütünleşmiş bir hali diyebiliriz. Bugüne kadar 40 ülke ve 350 şehir gezen topluluk Le Monde tarafından dünyanın en iyi sirklerinden biri olarak gösterildi, hatta Torino, Soçi ve Vancouver’daki olimpiyatlarda gösteri yapma fırsatını bile yakaladı.

 

Gösterinin adı neden ‘Mutfak ve İtiraflar’?

Les 7 Doigts de la Main mutfağın hayatımızda çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyor. Onların akıllarında yer eden yemek yapmaktan çok daha fazlası; nesiller boyu süre gelen tarifler, yemek kokuları, gizli konuşmalar, kalabalık aile sofraları gösterilerinde yer alan unsurlardan. Yemekler pişerken, sofralar kurulurken herkes kendi tarifini insan ilişkileri hakkında bir nevi itiraf niteliğindeki figürlerle destekliyor.

 

Peki Les 7 Doigts de la Main ekibi sahnede ne yapıyor?

İçinde akan bir musluk, yanan bir fırın gibi her türlü malzemenin bulunduğu gerçek bir mutfakta; dansın yanı sıra tiyatro, akrobasi ve müziği bir araya getiriyorlar. Adeta kalabalık bir ailenin mutfağında görebileceğimiz gibi, sahnedeki içi dolu buzdolabının üstünde ekip üyelerinin kendi fotoğrafları yer alıyor, akrobatlar zaman zaman birbirlerinin üzerine un döküp figürlerini sergiliyor. Büyüleyici koreografiye odaklanmak için gösteriye gitmeden önce karnınızı iyice doyurun, aksi takdirde mutfak manzaraları midenizin guruldamasına yol açıp dikkatinizi dağıtabilir.

Yayınlandı: