Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Etkinlikler Ümraniye
nezahat gökyiğit

Time Out diyor ki

Bir hatıra parkı olarak açılan bahçe, 2002’den beri ziyarete açık. Çimenler üzerine basmanın yasak olmadığı, yeşil ile aranızdaki tüm mesafelerin ortadan kalktığı bir bahçe. İstanbul’un yeşil alanının %12’sine sahip ve şehri bir koruyucu melek gibi karşılıksız bir özveriyle yeşilin, toprağın kutsallığıyla kutsuyor. Sadece nefes alan bir yeşil alan değil aynı zamanda bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezi. İstanbul’u laleden, erguvandan ibaret sananlar için ibretlik.

 

Toprak kokan kurslar

Ağırlıklı olarak hafta sonları belgesel gösterimi, kurs, konferans, atölye gibi etkinlikler gerçekleşiyor NGBB’de. Doğa fotoğrafçılığı kursu, bonsai kursu, etnobotanik programda sık sık yer alan etkinliklerden birkaçı.

 

Ağaç yaşken eğilir

Bahçe yüzü görmeyen çocuklar yetiştirmek değil kaderimiz. Onları NGBB’de ağaç ve bitki türleriyle tanıştırın, boyaları kapıp gelip doğa resimlerini bu bahçelerde yapsınlar. Çocuk etkinlikleri programını da takibe almanızda fayda var. 3-9 yaş çocuk grubu çocuklar için bir oyun alanı olduğunu da belirtelim.

 

Canlı bir koleksiyon

Nilüfer havuzları, soğanlı bitkiler koleksiyonu, kaya çatlağında yaşamını mütevazı bir şekilde sürdüren bitkilerin yetiştiği kaya bahçeleri, kaktüs-etli bitkiler serası ve meyve bahçesi Merkez Ada adı verilen bölümde sizi bekleyen alanlardan sadece birkaçı.

 

18. yüzyıl İstanbul çiçekleriyle yaşatılan Konak Bahçesi’ni de görmeyi ihmal etmeyin. İstanbul’da yaşayan yaklaşık 2500 bitki türünün sadece 20’sinin İstanbul’a özgü olduğunu öğrenmek için de doğru yerdesiniz. Şehirle bütünleşmiş bitki türleriyle ‘İstanbul Bitkileri Koleksiyonu’nda tanışabilirsiniz.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Fatih Sultan Mehmet Caddesi, TEM Otoyolu Anadolu Otoyol Kavşağı
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 09.30-19.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler