Şehre Kahkahayı getiren tek festival

İstanbul Komedi Festivali başlıyor! Mizah alanında alternatif ve avangart projelere zemin hazırlayan BKM, Türkiye’nin ilk uluslararası komedi festivali İstanbul Komedi Festivali’nin de yaratıcısı olarak şehre dördüncü kez kahkahayı getiriyor.

Reklâm

13 Ekim -3 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek İstanbul Komedi Festivali’nde mizahın ulusal ve uluslararası düzeyde en iyi ve en yeni isimleri ağırlanacak. Söyleşiler, stand-up’lar, tiyatro oyunları ve çocuk etkinlikleri ile dolu bir takvime sahip olan festival bu yıl şehrin dört bir yanında.

ŞEHRE YAYILIYOR 

BKM Tiyatro, BKM Küçük Sahne ve BKM Mutfak Çarşı’nın yanı sıra Yapı Kredi Bomonti Ada, Feriye Ortaköy, Sofitel Hotel Taksim, Bostancı Gösteri Merkezi, Baba Sahne, Caddebostan Kültür Merkezi, Akasya Kültür Sanat, DasDas, Zorlu PSM gibi pek çok mekanda kahkahaların havada uçuşacağı festivalden seçtiklerimiz arasında festivalin takviminde dört yıldır yer alan BKM Klasikleri; Çok Güzel Hareketler 2, Güldür Güldür, Güldüy Güldüy Show, Doğu Demirkol ve Ata Demirer Gazinosu var.

KAPALI GİŞE KAHKAHA

Bu yıl takvime dahil olan tiyatro oyunları arasında ise geçtiğimiz sezon kapalı gişen oynayan, Ozan Güven ve Günay Karacaoğlu’nun başrol oyuncuları arasında yer aldığı ‘Don Kişot’um

Ben’, Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun oyunu ‘Bir Baba Hamlet’, oyuncuları arasında Mert Fırat’ın da yer aldığı ‘Joseph K’ dikkat çekiyor. Semaver Kumpanya’nın ‘Cimri’ oyunu ise bu yıl festivalde yeniden BKM Tiyatro’da olacak. Bu yıl festivalde izleyeceğiniz diğer tiyatro oyunlarından bazıları ise şöyle: ‘Alper Kul; Alper Yine Hamileyim’, ‘Gerçek’, ‘Alevli Günler ’, ‘Bülent Bey’in Hikayesi’. 

FESTİVALİN İLKLERİ

Bu yıl festivalde ilk kez yer alacak etkinlikler de dikkat çekiyor. Can Yılmaz & Zafer Algöz - Burda Olan Burda Kalır, Yasemin Sakallıoğlu - Bir Dünya Anım Var, Miray, Lesli Karavil-Lesli ile Stand Up, Tahsin Hasoğlu, At Gözlüğü, Akustik Komedi ve Sedef İybar & Danilo Zanna - Kalbe Giden Yol gibi birçok etkinlik de festivalde yer alacak.

TÜRKLERİ GÜLDÜRMEYE GELEN İNGİLİZLER

Festival programında yer alan İngiliz komedyenlerin performanslarını kaçırmamanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz. Sedef İybar’ın yönetiminde İngiliz şef George Egg’inSofitel Hotel’deki sunumu son derece renkli geçecek. Farklı ev aletleri üz erinde yaptığı yemekleri görsel bir şova dönüştüren ve ‘anarşist şef ’ olarak anılan George Egg aynı zamanda tam bir şovmen. İngiliz oyuncu ve şarkıcı Jess Robinson’ın şovlarında anlattığı hikayeler ise evrensel bir kahkaha şöleni gibi. Joe Sutherland de cinsiyet, veganizim ve maskulenlik temalı sarkastik espri anlayışı ile izleyenlere unutulmaz anlar yaşatacak.

ÇOCUKLAR İÇİN DE FESTİVAL ZAMANI

İstanbul Komedi Festivali 7’den 70’e herkese hitap ediyor. Üstelik çocuklar için yepyeni bir mekan bu yıl festivalde kapılarını açıyor. Beşiktaş’taki BKM Küçük Sahne festival boyunca minik izleyicilerle dolup taşacak. Pantomim Gösterisi, Jonglörlük Gösterisi, Bülent Çatar’la Haydi Sen De Oyna Gösterisi, Çorap Kukla Atölyesi, Karagöz - Gölge Oyunu ve Kırmızının Hayali ile çocuklar festivalin coşkusunu doyasıya yaşayacak.

DAİMA BÖLÜMÜNDE BU YIL AYŞEN GRUDA VAR

‘Domates Güzeli: Nahide Şerbet’ karakterinden sonra tanınan, ‘Deve Kuşu Kabare’, ‘Hababam Sınıfı Müzikali’, ‘Yedi Kocalı Hürmüz’, ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası’ gibi kabare ve müzikallerde oyunculuk yapan, ‘Tosun Paşa’, ‘Süt Kardeşler’, ‘Şabanoğlu Şaban’, ‘Hababam Sınıfı’, ‘Neşeli Günler’, ‘Aile Şerefi’, ‘Çiçek Abbas’, ‘Çöpçüler Kralı’ gibi klasikleşmiş birçok Türk filminde yer alan, adını Türk tiyatro ve sinema tarihine altın harflerle yazdıran usta oyuncu Ayşen Gruda aramızdan ayrılalı henüz bir yıl bile olmadı. Geçtiğimiz yıl İstanbul Komedi Festivali’nde yaptığı ‘Deli Kadın’ adlı gösterisiyle BKM Tiyatro sahnesinde ayakta alkışlanan usta oyuncu Ayşen Gruda, bu yıl festivalin ustalara saygı duruşu olarak ayrılan ‘Daima’ bölümünde sevgi ve özlemle anılacak. 13 Ekim’de Cem Yılmaz’la Yapı Kredi Bomontiada’da gerçekleşecek soru-cevap oturumu ile başlayacak olan İstanbul Komedi Festivali için yerlerinizi ayırtmayı unutmayın.

13 Ekim-3 Kasım,

biletler Biletix’te, www. istanbulkomedifestivali.com

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm