Bir Katil Yaratmaya Devam: Making a Murderer

Netflix’in belgesel dizisi ‘Making a Murderer’, haksız yere hapse giren Steven Avery’nin hikayesini anlatmaya devam ediyor. Dizinin yaratıcılarıyla, geçtiğimiz günlerde yayınlanmaya başlayan ikinci kısım hakkında konuştuk.

Making a Murderer
@ Austin Hargrave / Netflix
Advertising

2015’in son günlerini hatırlıyor musunuz? Biz pek hatırlamıyoruz, çünkü gerçek bir suç hikayesi anlatan ‘Making a Murderer’ı izlemekle meşguldük. Laura Ricciardi ve Moira Demos’un yazıp yönettiği dizi, Wisconsin’li cinayet sanığı Steven Avery’nin hikayesini anlatıyordu. Demos, “Zaten daha önceden farklı bir suçtan hapis cezası almıştı,” diyor. “18 yıl hapis yattı, suçsuzluğu ortaya çıktı ve ıslah olan suçluların bir simgesi haline geldi. Ardından 25 yaşındaki fotoğrafçı Teresa Halbach’ın cinayetiyle suçlandı.” Avery, yeğeni Brendan Dassey’le birlikte bu cinayetten suçlu bulundu ve ikisi de ömür boyu hapis cezası aldı.

Çok beğenilen dizi, 10 yeni bölümle geri döndü. ‘Making a Murderer’ın ikinci kısmı, bu sefer adalet sisteminin hüküm sonrasında nasıl işlediğini inceleyerek ikiliyi takip ediyor. Demos, “Karanlık bir çukur,” sözleriyle tanımlıyor sistemi. “Masumiyetlerini kanıtlamaya çalışıyorlar.” Hikayenin devamına kendimizi kaptırmadan önce, Ricciardi ve Demos’tan tüm dünyanın ilgisini çeken bir belgesel yapmanın sırlarını öğrendik.

 

1. Baskıyı kucakla

Demos, “Bizim için çok farklı bir deneyimdi,” diyor. “Birinci kısımda öğrenciydik ve çekim masraflarının bir kısmını karşılayabilmek için başka işlerde çalışmamız gerekmişti.” Bu sefer hem bütçeleri, hem de üzerlerindeki baskı daha büyük. Birinci kısmı yapmak için 10 yıl çalışmış olmalarına rağmen Demos, “İkinci kısım için çok daha az vaktimiz olacağını biliyorduk,” diyor. “Artık hikaye çok ilgi çekiyor ve durmadan değişiyor, bu yüzden senelerce bekleyemezdik.”

 

2. Gücünün farkına var

İkinci kısım, haber kliplerinden protestolara kadar, ‘Making a Murderer’a verilen tepkileri içeren bir bölümle başlıyor. Ricciardi, “Diziye verilen tepkiler, anlattığımız dünyayı etkilediği için bu bağlamı anlatmamız gerekiyordu,” diyor. “[Avery’nin yeni avukatı] Kathleen Zellner gibi birinin, ‘Making a Murderer’ı izledikten sonra davayı almaya karar verdiğini göstermeseydik, onu hikayeye nasıl dahil edebilirdik?”

 

3. İyi bir avukat tut

Dizinin bu seferki yıldızı kuşkusuz Zellner. Demos, Zellner için “Birleşik Devletler’in hüküm verildikten sonra davaları alıp kazanan özel avukatı,” diyor. “Birinci kısımda belirsizliği kabul etmiştik, ama insanlar cevap istiyor. Zellner kanıtları sınayarak, suç mahalline giderek, uzmanlarla konuşarak seyircileri bir yolculuğa çıkarıyor.”

 

4. Engellere göğüs ger

Her şey planlandığı gibi gelişmemiş elbette. Dizide yer almayı reddeden insanların sayısı da hiç az değil. Ricciardi, “[Cinayet kurbanı] Teresa Halbach’ın ailesi, birinci ve ikinci kısımda yer almaları için sunduğumuz teklifi reddetti,” diyor. “Biz de bunu anlayışla karşıladık. Ama onları da hikayeye dahil etmenin yaratıcı yollarını bulduk. Yerel medyanın arşiv malzemelerini ve Teresa’nın arkadaşlarını kullandık. Ne kadar farklı ses varsa, hikaye de o kadar zengin olur.”

 

 

5. Yola devam

Demos ve Ricciardi ikilisi, 13 yıldan uzun bir süredir bu hikaye üzerinde çalışıyor. Peki, üçüncü bir kısım hakkında ne düşünüyorlar? Ricciardi “Kesinlikle yapmak isteriz,” diyor. “Mahkemeler her şeyi sonlandırabilir ama biz bu hikayeyi önemsiyoruz. Gelişme oluyorsa ve ihtiyaç duyduğumuz malzemelere erişebiliyorsak, hikayeyi takip etmeye devam ederiz.”

‘Making a Murderer’ın ikinci kısmı Netflix’te yayında.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Advertising