Emilia Clarke

Emilia Clarke röportajı

‘Game of Thrones’un Khaleesi’si Emilia Clarke ateşten ve ejderhalardan kısa bir süreliğine uzaklaşıp romantik bir film olan ‘Me Before You’ ile bambaşka sulara açılıyor.

Yazan:
Kate Lloyd
Reklâm

Onu peruksuz tanıyamayabilirsiniz. 29 yaşındaki Emilia Clarke’ın kariyerindeki en ünlü rolü kuşkusuz ‘Game of Thrones’da canlandırdığı Daenerys Targaryen. Dizide ejderhalarıyla korku salan gümüş saçlı bir kraliçe olsa da gerçek hayattaki imajı şirin bir komşu kızını andırıyor. Birkaç bardak şarap devirmiş gibi kıkırdıyor ve en az Jennifer Lawrence kadar dobra konuşuyor. “Kimse beni tanımıyor,” diyor gülerek. “Bu yüzden ‘Game of Thrones’ çılgınlığına rağmen normal bir yaşam sürebiliyorum.

Ama ödül töreni partilerinde hoş bir çocuğa yanaşmaya çalışırken işim zorlaşabiliyor.”

Neyse ki artık sadece Daenerys’in ekmeğini yemek zorunda kalmayacak. Clarke yılın iddialı romantik filmlerinden ‘Me Before You / Senden Önce Ben’ için peruğunu çıkarıyor. Jojo Moyes’in dünya çapında beş milyondan fazla satan romanından uyarlanan ağlak bir film ‘Me Before You’. Clarke filmde sakat kalan bir milyoner (Sam Claflin) ile tanıştıktan sonra dünyası değişen, hayat dolu bir bakıcıyı canlandırıyor.

Soyadlarınız dışında karakterin Louisa Clark ile aranızda nasıl benzerlikler var?
Ben de onun gibi şapşal biriyim. Yemek sofrasında en uygunsuz anlarda şakalar yapan hep ben oluyorum ve karaoke yapmaya bayılıyorum. Ne zaman bir Adele şarkısı söylemeye çalışsam itiraz çığlıklarıyla durduruluyorum.

‘Game of Thrones’da taktığın peruk Daenerys rolünün üzerine yapışmasını engelledi mi?
Evet, benimle tanışanlar başka bir rolü de kolaylıkla oynayabileceğimi söylüyor. ‘Me Before You’da rol alabilmek bu yüzden harikaydı, hafif ve eğlenceli bir filmde oynama fırsatım hiç olmamıştı. Kariyerimdeki amacım çeşitlilik diyebilirim; kendimi belli bir türle kısıtlamayı önlemek için değil, sıkılmamam açısından.

Louisa da, Daenerys de masumane başladıkları yolculuklarından güçlü karakterler olarak çıkıyorlar. Böyle dönüşümler geçiren rolleri seviyor musun?
Özellikle aradığımı söyleyemem ama ‘Game of Thrones’dan sonra aldığım rollerin hepsi dik duran kadınlar oldu. ‘Terminator’daki Sarah Connor ve ‘Game of Thrones’daki Daenerys kuvvetli silahlara sahip, insanları öldüren karakterler oldukları için güçlüler ama asıl önemli olan güç kavramının sana ne ifade ettiği. Beni güçlü hissettiren şeylerin köyde yaşayan bir kızı güçlü hissettirenlerle pek bir alakası yok.

Adrenalin ile aran nasıl? 
Yeni tanışıyorum. Eskiden yükseklik korkum vardı ama kayak yapmayı denedim ve çok eğlenceli olduğunu fark ettim. Kuzey Kutbu’na gitmeyi, maceralara atılmayı istiyorum.

Nelerden çekinirsin?
Los Angeles’a gitmek, bir ödül töreninin partisinde köşede Leonardo DiCaprio dururken peruğum olmadığı için kimsenin beni tanımayacağını düşünmek korkunç geliyordu.

Leo ile konuşma fırsatı buldun mu?
Yapamam! Etkinliklerde yakınına gidiyorum ama bir türlü konuşamıyorum. 11 yaşımda ‘Titanic’i izlediğimden beri ona âşığım. Cidden büyük bir sorunum var. Onunla aynı havayı solumak istiyorum. Zaten tek yapabildiğim de bu. 

Şöhretten hoşnut gibisin...
Yapabildiklerimi ünlü olmayan arkadaşlarımla paylaşmak inanılmaz. En yakın arkadaşım Mike’ı Los Angeles’a götürmüştüm, gittiğimiz partide Jennifer Lopez’i dans pistinde görünce aklı çıktı. Ona “J. Lo’yla yakın temasa girmeye kalkıp beni rezil etme,” dedim.

‘Fifty Shades of Grey’deki Anastasia rolünü geri çevirmiştin. Kararından memnun musun?
Memnunum. İnsanlar çıplak sahnelerim hakkında konuşmaya bayılıyor, buna sinir oluyorum. ‘Game of Thrones’da sadece birkaç sahnede çıplaktım, hepsi de senaryo gerektirdiği içindi. Bir daha asla çıplak sahnelerde oynamam diyemem. Sevişme veya duş sahneleri içeren çok fazla rol var. Çıplaklık beni tanımlayan tek şey değil ama o zamanlarda insanların aklında sadece bu konu vardı.

'Me Before You / Senden Önce Ben’ 17 Haziran’da vizyonda.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm