Esme Madra röportajı

Emine Emel Balcı'nın ilk uzun metraj filmi 'Nefesim Kesilene Kadar'da genç bir işçi kadın rolünü üstlenen Esme Madra'yla konuştuk.

Esme Madra
Time Out Istanbul editors |
Advertising

‘Nefesim Kesilene Kadar’, Emine Emel Balcı’nın ilk uzun metrajı. Projeye nasıl dâhil oldun?
Filmin kast direktörlüğünü yapan Ezgi Baltaş sayesinde. Altı aylık bir prova sürecinden geçtik. Keşiflerle dolu, hem zor hem de çok güzel bir prova dönemiydi. Emel ile başından itibaren birbirimizi anladığımızı ve iyi anlaştığımızı düşünüyorum. Onunla çalışmak çok ama çok değerli ve benzersiz bir deneyimdi.

‘Nefesim Kesilene Kadar’, Dardenne Kardeşler’in filmleriyle akraba bir yapım. Role hazırlanırken yönetmenlerin yarattığı güçlü kadın karakterlerden ilham aldın mı?
Dardenne’lerin filmlerini çok severim, ‘Nefesim Kesilene Kadar’dan önce de takip ettiğim yönetmenlerdi. O dönemde de tekrar izlediğim filmleri oldu. İlham almış olabilirim ama özellikle bir çaba sarf etmedim.

Küçük yaştan beri oyunculuk yapıyorsun. Birçok oyuncuyla, yönetmenle çalıştın. Türkiye’deki sinema sektörünün sana ne gibi katkıları oldu? İlham aldığın oyuncular ya da yönetmenler kimler?
Çalıştığım yönetmenlerin ve filmlerin bana tabii ki çok katkısı oldu. Her seferinde yepyeni bir dünyayla karşılaşıyorsunuz. Şanslıyım ki oynadığım filmlerin hepsi çok severek yer aldığım işlerdi.

Oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik deneyimin de var. Kısa filmler çekmeye devam edecek misin? İleride uzun metraj yönetme planların var mı?
Kısa filmim ‘Meşakkat ve Karısı’ yazdığım bir öyküden kısa filme dönüşmüştü. Çok da severek çektik. Ama aslında yönetmenlikle ilgili bir niyetim ve arzum hiç olmadı. Yine kafamda bir şeyler dönüyor kısa film olmak üzere ama olur mu olmaz mı, ne zaman olur, hiçbir fikrim yok. Kendi kendime düşünmekten hoşlandığım şeyler onlar. Uzun metraj yönetme planım ise kesinlikle yok. 

'Nefesim Kesilene Kadar' 30 Ekim 2015'de vizyona girdi.

Advertising