The French Exit / Zengin Kalkışı

Eylül ayının dijital seçkisi

Dijital yayın hizmetlerinde yayınlanmaya başlayan filmlerden öne çıkanlar.

Yazan:
Alara Altay
Reklâm

First Cow / İlk İnek

Yönetmen: Kelly Reichardt

Oyuncular: John Magaro, Orion Lee, Toby Jones, Ewen Bremner

Kelly Reichardt, bağımsız sinemaya Oregon’da geçen öyküler hediye etmeye devam ediyor. Sık sık ele aldığı konulardan biri olan dostluk teması etrafında şekillenen, sıcakkanlı bir Western izliyoruz bu sefer. 1800’ler Amerika’sında yetenekli bir aşçıyla Çinli bir göçmenin, bölgenin ilk ineğinin sütünü çalmayı planlarken kurduğu dostluk etrafında şekilleniyor ‘First Cow’. Reichardt’ın diğer filmlerinde olduğu gibi abartısız ve gösterişsiz bir görsel dil, henüz pek el değmemiş doğayla birlikte filme duru bir güzellik katıyor. 70. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan film, geçtiğimiz günlerde çevrimiçi prömiyerini yapmış ve MUBI arşivine dahil olmuştu. Yeri gelmişken, geçen ay Altın Palmiye kazanan ‘Titane’ın da yakında MUBI’de gösterime gireceğini ekleyelim.

MUBI’de.

First Cow / İlk İnek

Geçen Yaz

Yönetmen: Ozan Açıktan

Oyuncular: Fatih Şahin, Ece Çeşmioğlu, Halit Özgür Sarı

Ozan Açıktan (‘Annemin Yarası’, ’Silsile’), geçtiğimiz aylarda Netflix’le üç filmlik bir anlaşma imzalamış ve ilk hakkını romantik film ‘Yarına Tek Bilet’ten yana kullanmıştı. Üçlemenin ikinci filmi de bir aşk öyküsü anlatıyor, ancak sırtını ünlü dizi oyuncularına dayamak yerine başrolü yeni bir yeteneğe veriyor. Fatih Şahin’in canlandırdığı 16 yaşındaki Deniz’in bir yazını izliyoruz. Delikanlı, her sene gittiği aile yazlığındaki tatilinin bu sene farklı olmasını bekliyor; çünkü bir sene içinde hayli boy atmış ve kendisinden biraz büyük olan Aslı ablasına duyduğu hisler zirve yapmış. Ancak Aslı’ya yaşça yakın başka bir yakışıklının siteye gelmesi işleri biraz karıştırıyor. Açıktan, bu tatlı yaz aşkını tiyatro yazarı Sami Berat Marçalı’yla birlikte kaleme almış.

Netflix’te.

Geçen Yaz

Godzilla vs. Kong

Yönetmen: Adam Wingard

Oyuncular: Alexander Skarsgård, Millie Bobby Brown, Rebecca Hall

Sinema tarihinin iki efsanevi canavarının kozlarını paylaştığı bir filmi özetlememize gerek var mı? İlginizi neyin çekeceği belli; kocaman bir yaratıkla, dev bir gorilin kavgası sizde merak uyandırmıyorsa bu film size göre değil demektir. Yine de tam emin olamayanlar için filmin öne çıkan yönlerinden bahsedelim: Yıldızlarla dolu kalabalık bir kadrosu, müthiş koreografilerle canlandırılmış dev canavarları ve iyi planlanmış dövüş sahneleri var. En çekici yönü ise havayı gereğinden fazla ciddileştiren dramatik sahnelerden ziyade soluksuz izlenecek bir aksiyona odaklanması.

TV+’ta.

Godzilla vs. Kong

Shirley

Yönetmen: Josephine Decker

Oyuncular: Elisabeth Moss, Michael Stuhlbarg, Odessa Young, Logan Lerman

‘The Haunting of Hill House / Tepedeki Ev’ romanının yazarı Shirley Jackson, modern korku edebiyatına yön vermiş ve birçok ünlü yazarın ilham kaynağı olmuş biri. Josephine Decker’ın (‘Madeline’s Madeline’) yönettiği ‘Shirley’, Jackson’ın yaşamından bir kesit üzerine kurgusal bir hikaye anlatması nedeniyle kısmen biyografik sayılabilecek bir film. Jackson’ın ‘Hangsman’ adlı romanını yazma sürecini ve ilham perisiyle tanışmasını izliyoruz. Sorunlu karakterlere ve ürkütücü öykülere imza atan birinin hayatını aydınlatması nedeniyle hayli ilgi çekici bir öykü, ancak kurgu kısmının ağır bastığını unutmamak gerek. Aslında dört çocuğu olan ve hatta ebeveynlikle ilgili komik eserler de yazan Jackson’ın hiç çocuğu yokmuş gibi tasvir edilmesi, filmin gerçeklerden ne kadar uzak durduğunun en büyük göstergesi.

beIN CONNECT’te.

Shirley

The French Exit / Zengin Kalkışı

Yönetmen: Azazel Jacobs

Oyuncular: Michelle Pfeiffer, Lucas Hedges, Eddie Holland, Valerie Mahaffey

“Param bitmeden ölmeyi planlıyorum,” diyen Manhattan sosyetesinin ünlü simalarından Frances Price (Michelle Pfeiffer), kendisinden önce ölen eşinin ardından servetini yitirme tehlikesiyle boğuşmaktadır. Nişanlandığını saklayan oğlu (Lucas Hedges) ve aslında eşinin reeankarne olmuş hali olan kedisiyle Paris’e taşınmaya karar verir ve orada tanıştığı insanlar sayesinde soğuk dış görünüşünün altında daha derin bir kişilik olduğunu göstermeye başlar. Bu absürt komedi filminin albenisi kuşkusuz Michelle Pfeiffer. Onca tuhaf karakter arasından sıyrılan kalpsiz ve servet düşkünü Frances karakteri, Pfeiffer’a kariyerinin en başarılı performanslarından birini sergileme fırsatı veriyor.

Apple TV ve iTunes’da satın alınabilir ya da kiralanabilir.

The French Exit / Zengin Kalkışı

The Tomorrow War / Yarının Savaşı

Yönetmen: Chris McKay

Oyuncular: Chris Pratt, Yvonne Strahovski, J.K. Simmons
Aralık 2022. Gelecekten gelen bir grup asker, insanlığın kurtulması için günümüzden yardım almaları gerektiğini söyler. ‘Jurassic World’ ve Marvel filmlerinin yıldızı Chris Pratt’in canlandırdığı Dan de askere alınanlar arasındadır. Başka insanlarla birlikte geleceğe yolculuk etmeli ve uzaylı istilacılarla savaşmalı, bu sırada tabii ki çeşitli aile dramlarıyla da başa çıkmalıdır. Matt Damon’lı, Tom Cruise’lu aksiyon-bilim kurgu filmleri geleneğinin izinden giden film, benzerlerinden ayrışmaya pek çalışmıyor. Ancak daha önce animasyonlara imza atan yönetmen Chris McKay’in başarılı aksiyon sahneleri çekmesi sayesinde, heyecanlı bir seyir deneyimi ortaya çıkıyor.

Amazon Prime Video’da.

The Tomorrow War / Yarının Savaşı
Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm